Zbog epidemiološke situacije u BiH i svijetu, aktivnosti na prenosu znanja iz iseljeništva u BiH preselile su se online. Prenos znanja se odvija u okviru projekta ”Dijaspora za razvoj” – projekta Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i Vlade Švicarske u saradnji sa UNDP i IOM.

Planirano je da profesor dr. Hariz Halilović/ch, socijalni antropolog u Centru za društvena i globalna istraživanja (Social and Global Studies Centre) na RMIT University, u Melbourneu, Australija, za studente i profesore Univerziteta u Tuzli, u oktobru i novembru 2020. održi seriju online predavanja pod nazivom “Uvod u sociokulturnu antropologiju i migracijske studije“.

Prvo predavanje na temu Pregled historije i osnovnih pojmova antropologije, profesor Halilović  je održao 29.10.2020.godine studentima i profesorima nekoliko fakulteta Univerziteta u Tuzli.

Naredna predavanja će biti održavana svakog četvrtka narednih pet sedmice, a teme su: Etnografija i terenski rad antropoloških istraživanja, Antropologija Bosne i Hercegovine, Antropološka perspektiva globalnih migracija, Ključni konceptualni okviri u migracijskim studijama i Suvremeni migracijski tokovi vezani Bosnu i Hercegovinu.

U toku planiranih interaktivnih predavanja i razgovora sa studentima i kolegama, profesor Halilović će također ponuditi sudionicima selektirane antropološke publikacije, u elektronskoj formi, na bosanskom, hrvatskom i engleskom jeziku, te biti dostupan za individualne konsultacije u vrijeme i nakon svojeg gostovanja na UNTZ.

Pored svog redovnog angažmana na poziciji socijalnog antropologa na RMIT Univerzitetu u Melbourneu, profesor Halilović je je i gostujući profesor na Univerzitetu California u Los Angelesu i na Univerzitetu u Sarajevu (Centar za interdisciplinarne studije – CIS), te je član mentorskog vijeća Sveučilišta u Zadru. Istraživačke teme kojima se profesor Halilović bavi uključuju politički motivirano nasilje, društveno pamćenje, translokalne identitete, kulturne prakse i prisilne migracije. Već duži niz godina se intenzivno bavi istraživanjem lokalnih zajednica i zavičajnih identiteta u Bosni i Hercegovini kao i u bh. dijaspori. Dodatno polje njegovog istraživačkog zanimanja također uključuje lokalne, plemenske i vjerske zajednice na otoku Tana (država Vanuatu) u Pacifiku, a izučavao je i narode Južnog Sudana i Etiopije.

Objavio je tri knjige i oko stotinu radova na ove teme u znanstvenim časopisima, kao i u brojnim zbornicima. Njegova knjiga Places of Pain je proglašena najboljom knjigom iz oblasti antropologije objavljenoj od izdavača u Sjedinjenim Američkim Državama u 2013. godini (nagrada The Prose Awards).

U Australiji važi za jednog od vodećih antropologa svoje generacije, a dobitnik je nekih od najprestižnijih istraživačkih nagrada, priznanja i grantova od Australian Research Council (Australsko ministarstvo za znanost i inovacije) i drugih australskih i međunarodnih institucija. Kroz svoje istraživačke projekte, do sada je osigurao četiri stipendije za doktorante iz Bosne i Hercegovine, koji rade svoje doktorate pod njegovim mentorstvom u Australiji.

Pored znanstvenih, profesor Halilović je objavio i niz angažiranih publicističkih tekstova na bosanskom, kao i na engleskom i njemačkom, a radovi su mu prevođeni na francuski, engleski, švedski i albanski jezik.