Profesor Univerziteta u Ankari, Haris Đapo, čiji je glavni fokus istraživanja nuklearna fizika održati će predavanja za studente Prirodno matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu u periodu od 30.03.2021. do 28.06.2021. godine. Predavanja su na teme:

“Nuklearne Reakcije 1”

Opšti uvod u nukelarne reakcije fokusiran na objašnjenje modela jezgara, sile između nukleona, te vezivanje nukleona, itd. Predavanje pokriva osnovne reakcije i principe reakcija sa neutralnim česticama (fotonima i neutronima) te nabijenim česticama (elektronima i protonima). Predavanje će takođe pokriti pitanja inducirane radioaktivnosti i rapada kao posljedica nukelarnih reakcija.

“Nuklearne Reakcije 2”

U ovom predavanju ćemo se osvrnuti na detalje reakcija sa eksperimentalne strane te detekciju istih. Predavanje će pokrivati metode detekcije induciranih nuklearnih reakcija od direknih metoda u “online” eksperimetima do indirektnih metoda i “offline” eksperimenata. Razlika između vrsta detektora te njihove svrhe i upotrebe će takođe biti pojašnjena.

“Simulacije zaštite od zračenja sa FLUKA”

Ovo predavanje će biti posvećeno pitanju zaštite od zračenja te simulacije istog. Kako simulacije mogu pomoći pripremi prostora za upotrebu radijacijske laboratorije će biti pokazano. Predavanje je takođe dio priprema protonske laboratorije te pitanja radijacijske sigurnosti u planiranom prostoru.

“MCM simulacije fotonskih i elektronskih zraka sa FLUKA programom”

Upotreba fotona i elektrona proizvedenih putem akceleratora je u stalnom porastu u medicini. Efikasni načini planiranja upotrebe takvih akceleratora, kako planiranje distribucije doza kod pacijenata kao i zaštite od zračenja za osoblje su od velikog značaja. Ovo predavanje namjerava pokriti pratičnu upotrebu MCM simulacija i FLUKA programa u kontekstu korištenja fotona i elektrona u medicini.

Predavanja se organizuju u okviru projekta „Dijaspora za razvoj“ koji je projekat Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Vlade Švicarske uz implementing partnere UNDP BiH; IOM BiH.