Naša današnja sagovornica Adela Jahić, rodom iz Sarajeva, prije četiri godine preselila se u Beč. Nova država, novi jezik, novi ljudi i, naravno, na toj listi je i nova hrana. Gdje god odemo, turistički ili ne, neizbježno je upoznavanje kulture tog prostora, a jedan od načina da upoznamo sredinu u koju smo stigli definitivno jeste hrana.

– S obzirom na to da idem u školu, nemam vremena za kuhanje, pa se često odlučim na nešto gotovo iz nekog od mnogobrojnih bečkih restorana. Iako postoji mnogo tradicionalnih restorana iz svih dijelova svijeta, McDonalds, Burger King i mjesta slična njima su definitivno nešto za šta se odlučuje većina mojih vršnjaka, govori Adela koja u Beču pohađa Višu ekonomsku školu.

Austrijanci su oduvijek bili majstori u tome da na sto stave najrazličitije kulturne uticaje. Austrijski jelovnik čita se poput putopisa kroz evropsku kulturnu historiju, poput putovanja u prošlost.

Krajem 18. stoljeća u kuharskim knjigama na njemačkom jeziku počinje se pojavljivati izraz Wiener Küche, što znači bečka kuhinja. Tradicionalna bečka kuhinja obilježena je mnogim ranijim utjecajima doseljenika iz područja i država koje su nekada bile dijelom Austro-Ugarske monarhije. Zbog posebnog položaja i blizine Mađarske, Češke i Moravske, na bečkim menijima se često mogu naći jela iz ovih država i regija.

– Beč je mjesto sa različitim kulturama, što je meni, kao nekome ko je u Sarajevu jeo isključivo tradicionalna jela koja su specifična za naše područje, bilo jako čudno na početku. Azijski specijaliteti su definitivno neizbježni u gradu kao što je ovaj i nemoguće je ne probati ih, kaže naša sagovornica.

Bez obzira na to gdje se nalazite u Austriji, imate šta probati, a svakako nećete biti razočarani lokalnom raznolikom, ukusnom, hranjivom, izvornom i velikodušnom kuhinjom.

Adela ističe da je glavni austrijski grad bogat bosanskohercegovačkim restoranima.

– Gdje god da odemo, svi ćemo poželjeti otići u restoran s našom tradicionalnom hranom. Kada sam tek došla u ovaj grad, bilo je čudno na izlozima pročitati velikim slovima ispisane nazive jela kao što su burek, ćevapčići, pa i baklava, iskreno će naša sagovornica.

Austrijska hrana ne razlikuje se puno od naše, ali ipak svaka kuhinja ima svoj poseban okus.

– Lijepo je isprobati okuse iz svih krajeva svijeta, ali, naravno, uvijek ću rado otići na neko naše mjesto i na tren se vratiti kući, zaključila je Adela Jahić za Moja BiH.

Izvor: Moja BiH