Naša današnja sugovornica, Adela Jahić, rođena Sarajka, preselila se u Beč prije četiri godine. Nova država, novi jezik, novi ljudi i, naravno, nova hrana su na tom popisu. Kamo god krenuli, turistički ili ne, neizbježno je upoznati kulturu tog područja, a jedan od načina za upoznavanje okoline do koje smo došli svakako je hrana.

– S obzirom da idem u školu, nemam vremena za kuhanje, pa se često odlučim za nešto spremno iz jednog od brojnih bečkih restorana. Iako postoji mnogo tradicionalnih restorana iz cijelog svijeta, McDonalds, Burger King i mjesta poput njih definitivno su nešto za što se većina mojih vršnjaka odlučuje, kaže Adela, koja pohađa Višu ekonomsku školu u Beču. Austrijanci su uvijek bili majstori u postavljanju najrazličitijih kulturnih utjecaja na stol. Austrijski jelovnik čita se poput putopisa kroz europsku kulturnu povijest, poput putovanja u prošlost.

Krajem 18. stoljeća pojam Wiener Küche, što znači bečka kuhinja, počeo se pojavljivati ​​u njemačkim kuharicama. Tradicionalnu bečku kuhinju obilježili su mnogi raniji utjecaji doseljenika iz područja i država koje su nekada bile dijelom Austro-Ugarske monarhije. Zbog posebnog položaja i blizine Mađarske, Češke i Moravske, jela iz tih zemalja i regija često se mogu naći na bečkim jelovnicima.

– Beč je mjesto s različitim kulturama, što mi je bilo jako čudno, kao nekome tko je na početku jeo samo tradicionalna jela koja su specifična za naše područje u Sarajevu. Azijski specijaliteti definitivno su neizbježni u ovakvom gradu i nemoguće ih je ne probati, kaže naša sugovornica.

Bez obzira gdje se nalazili u Austriji, imate što probati i sigurno vas neće razočarati lokalna raznolika, ukusna, hranjiva, originalna i izdašna kuhinja.

Adela ističe da je austrijska prijestolnica bogata bosanskim restoranima.

– Kamo god krenuli, svi ćemo htjeti otići u restoran s našom tradicionalnom hranom. Kad sam prvi put došala u ovaj grad, bilo je čudno čitati imena jela napisana velikim slovima na prozorima, poput bureka, ćevapčića, pa čak i baklave, iskreno će naša sugovornica.

Austrijska hrana ne razlikuje se puno od naše, ali svejedno svaka kuhinja ima svoj poseban ukus.

– Lijepo je isprobati okuse iz cijelog svijeta, ali, naravno, uvijek ću rado otići u neko od naših mjesta i na trenutak se vratiti kući, zaključila je Adela Jahić za Moju BiH.

 

Izvor: Moja BiH