Bosanskohercegovački građani su imali priliku pogledati online program BH UK Networka gdje je gost bio NJ.E. Vanja Filipović, ambasador BiH u Velikoj Britaniji. U program su se uključili i drugi bh. građani koji žive na Ostrvu te gospodin Kemo Sarač, pomoćnik minstra u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH i Naida Ribić ispred Radija bh. dijaspore.

U jeku pandemije, Brexit je, slobodno možemo reći, još u sjeni. Britanija je napustila jedinstveno tržište Evropske unije i carinsku uniju, koji omogućavaju slobodnije kretanje ljudi, roba i usluga među članicama.

Učesnici online tribine su postavili brojna pitanja Nj.E. Filipoviću i gospodinu Saraču na temu BREXIT i njegov uticaj na Bosnu i Hercegovinu i bh. građane u Velikoj Britaniji – pitanje političkog odnosa između BiH i UK nakon Brexita, vizni režim, pitanje turizma, studiranja u UK, zdravstveno osiguranje bh. građana koji putuju iz Velike Britanije, uvezivanje radnog režima, uvođenje redovne avio linije između BiH i UK itd.

Nj.E. Filipović je rekao: – Brexit ne znači smanjenje interesa Velike Britanije za BiH te naše dvije zemlje i dalje imaju izuzetno jake, prijateljske diplomatske odnose bez ikakvih otvorenih pitanja. Velika Britanija snažno podržava integritet i suverenitet BiH, njen euroatlantski put, unutrašnje reforme – prije svega u smislu boljeg funkcionisanja institucija i donošenja strateških dokumenata za razvoj pojedinih sektora.

Teško je prognozirati efekat Brexita na studiranje bh. građana u Ujedinjenom Kraljevstvu, dodao je Filipović. – Ionako je situacija otežana zbog pandemije. Znamo da Velika Britanija više neće učestvovati u Erasmus programu razmjene učenika. Nova Turing šema od 100 miliona funti za studente za studiranje i rad u inostranstvu zamijenit će učešće Velike Britanije u programu Erasmus. Program će studentima pružiti slične mogućnosti za studiranje i rad u inostranstvu kao program Erasmus, ali uključivat će zemlje širom svijeta, ističe ambasador Filipović, prenosi BH UK Network.

Na pitanje o viznom režimu Kemo Sarač je istaknuo da je nerealno očekivati da će se vize potpuno ukinuti, ali postoji niz koraka koje će Sektor za iseljeništvo poduzeti da cijene dobijanja viza budu manje i transparentnije, te da se vize brže i lakše dobijaju, a procedura pojednostavi.

Odgovor na postavljena pitanja možete pogledati u videu u prilogu. https://fb.watch/3psT1K3lxf