BH UK Network

S obzirom na trenutne okolnosti sa pandemijom, ovogodišnja tema za 26.godišnjicu komemoracije genocida u Srebrenici od strane organizacije Remembering Srebrenica objavljena je u okviru online programa. Online program započela je Arnesa Buljušmić-Kustura pozdravnim riječima. Svake godine Remembering Srebrenica odabire temu koja odražava aspekt genocida koji se mora obilježavati, ali također govori i o  zajednicama ovdje u Velikoj Britaniji.

Gledaocima se na samom početku obratio  Lord Bourne of Aberystwyth, predsjednik “Remembering Srebrenica”organizacije.  U svom obraćanju osvrnuo se na postignuća ove organizacije od samog osnivanja 2013.godine. Imenovao je sve učesnike i zahvalio im se na podršci i svim naporima na promociji suprostavljanja mržnji  i pomoći  u izgradnji jačih, kohezivnijih zajednica za sve. ” Iako je prethodna godina bila puna izazova s obzirom na pandemiju uspjeli smo im se suprostaviti. Organizovali smo hiljadama online programa komemoracija sjećanja na genocid u Srebrenici. Hvala na timu entuzijastičkih volontera,Ujedinjenom Kraljevstvu i regijama engleske. Hvala Vam svima. Hvala preživjelima i majkama Srebrenice.”izjavio je Lord Bourne.

Temu je obznanio Lord Greenhalgh, državni ministar u MHCLG (Ministarstvu za stanovanje,  zajednice i lokalnu upravu) u vladi premijera Velike Britanije Borisa Johnsona. “Svjedočili smo brutalnom genocidu i etničkom čišćenju u Bosni i Hercegovini, kada je više od dva miliona ljudi potražilo utočište širom svijeta, s približno 10.000 Bosanaca koji dolaze u Veliku Britaniju. Kako možemo naučiti iz njihovih iskustava da se historija ne ponovi? Kako se oni i njihove zajednice mogu izliječiti od nezamislive boli i traume?  Upravo cilj ove teme jeste da se svi vodimo njihovim skromnim primjerima. Mnogi preživjeli su pokazali neizmjernu snagu i hrabrost, ne samo u obnovi njihovih života već i pri pomaganju izbjeglica iz cijelog svijeta da urade isto, kao oni što su potpomognuti u Bosanskoj kući u Birmigamu, da započnu nove živote u Velikoj Britaniji.”, izjavio je Lord Greenhalgh.

Tema za 2021. je „Obnova života“. Tema ima za cilj da oda počast preživjelima i rasvijetli njihove priče koje pokazuju kako su obnovili svoje živote baveći se, s jedne strane, traumom gubitka voljenih i egzistencije, kao i prevladavanjem boli i patnje na nivou koji je drugima teško shvatiti. Dok se s druge strane, život u stvarnosti  nastavio.

Međutim, uprkos tome, preživjeli su pokazali inspirativnu snagu i odlučnost da obnove svoje živote bez poziva na odmazdu nad onima koji su počinili zločine i umjesto toga usredotočujući se na traženje pravde koja je bila kritična komponenta procesa obnove. Mnogi su svoja iskustva koristili za pomoć izbjeglicama iz cijelog svijeta, dok su drugi govorili protiv mržnje i netrpeljivosti u nastojanju da edukuju buduće generacije o razornim posljedicama koje mogu nastati ako se dozvoli da predrasude cvjetaju bez nadzora.

Online događaju je pored članova britanskog parlamenta, prisustvovao i Željko Komšić, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine koji je u svom govoru naglasio da je počastvovan što je pozvan učestvovati ovakvom događaju. Zahvalio se posebno organizaciji Remembering Srebrenica čiji je doprinos Bosni i Hercegovini i očuvanju istine nemjerljiv. “Ne postoji primjerena kazna za počinjene zločine. Najveća kazna su oni koji su preživjeli genocid kao i sama istina koja će sve nadživjeti. Dvije i po decenije poslije izrasla je jedna potpuno nova generacija bosanaca i hercegovaca u BiH a i u svijetu. Generacija koja ne samo da ne zaboravlja ono što je njima i njihovim sugrađanima učinjeno, nego čini izuzetne napore da glas žrtava ne utihne i da istina o počinjenom bude neupitna. “, rekao je gospodin Komšić.

Gledaocima se obratila i Lisa Nandy, Ministrica vanjskih poslova u sjeni, Kirsty Williams, Ministrica za obrazovanje u Velsu i Peter Osborne, predsjedavajući odbora  Sjeverne Irske spominjujući gledaocima poslove  koje Sjeverna Irska radi na stvaranju jačih zajednica i prisjećanju genocida u Bosni i Hercegovini.

Gledaoci su mogli čuti i priče bh.građana koji su unatoč hororima rata uspjeli obnoviti svoje živote i doprinijeti  i obogatiti nove zajednice. Elvir Klempić je preživio genocid u Srebrenici koji je, nakon raseljavanja, postao pomoćnik predsjednika Bidena u Bidenovu izbornom stožeru zadužen za odnose s etničkim zajednicama u SAD-u. Alma Aganović je preživjela opsadu Sarajeva i obnovila je svoj život u Velikoj Britaniji kao izvršna direktorica marketinga na South and City College Birmingham. Amra Dautović je preživjela genocid koja je svoju karijeru posvetila proučavanju traume i forenzičke kriminologije kao načina pomirenja s užasima koje je doživjela njena zajednica. Lejla Delić, preživjela druga generacija, izvest će snažnu recitaciju poezije koja govori na temu.

Završnim govorom, dr. Azmi Waqar, osnivač Remembering Srebrenica organizacije, se zahvalio svima koji su podržali ovakav događaj.  Napomenuo je da smo ove večeri mogli svjedočiti hrabrosti preživjelih koji su obnovili svoje živote i domove. Ono što su oni uradili je izvanredno i inspirativno. Zahvalio se svim gostima i gledaocima koji su se uključili da podrže otkrivanje nove teme Sjećanja na Srebrenicu za 2021 godinu. Zahvalio se timu organizacije na njihovom trudu i predanosti, Lordu Greenhalgh te vladi Velike Britanije bez čije podrške i pomoći rad Remembering Srebrenica organizacije ne bi bio moguć.

Tema će također ilustrirati ulogu koju su pojedinci, organizacije i nacije odigrali u omogućavanju onima koji su preživjeli genocid da obnove svoj život, dok će druge ohrabriti da razmisle o vlastitim odgovornostima u suzbijanju mržnje, netolerancije i poricanja genocida.