U okviru aktivnosti Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH na unapređenju privredne saradnje sa iseljeništvom, uključujući i promociju turizma, provedena je anketa među pripadnicima iseljeništva o ulozi i potencijalima iseljeništva za razvoj turizma u BiH. Većina ispitanika iz iseljeništva koji su učestvovali u anketi, odgovorili su da već koriste turističke usluge u BiH poput obilaska turističkih destinacija i obilazak spomenika svjetske baštine u BIH.

Od 1972. godine kada je usvojena Konvencija za zaštitu svjetske kulture i prirodne baštine  do danas je na UNESCO Listu svjetske baštine  upisano ukupno 936 dobara (725 kulturnih, 183 prirodnih i 28 mješovitih). U skladu sa ovom konvencijom, upisana dobra predstavljaju dio svjetske baštine sa izuzetnom vrijednošću. Upisana dobra iz Bosne i Hercegovine na UNESCO listi svjetske baštine su: most Mehmed paše Sokolovića u Višegradui  područije Starog mosta starog grada Mostara. Pored toga, na tentativnoj listi dobara se nalazi još devet dobara iz BiH. Nominacije za Listu svjetske baštine se ne razmatraju ukoliko se nominovano dobro već ne nalazi na Tentativnoj listi države.

Most preko Drine u Višegradu predstavlja remek djelo mostogradnje. Sagrađen je u periodu od 1571. do 1577. godine po naredbi Mehmed-paše Sokolovića. Izgradnja mosta povjerena je Kodža Mimar Sinanu, jednom od najvećih arhitekata svog vremena. Jedinstvenost višegradskog mosta je u njegovom obliku – naglo savijena konstrukcija koja se sastoji  od dijela sa jedanaest lukova što premošćuju Drinu i rampe sa četiri luka pomoću kojih se most pod pravim uglom spaja sa lijevom obalom. Iznad lukova, čitavom dužinom mosta, proteže se u kamenu profilisan vijenac iznad koga je ograda mosta. Iznad šestog stuba nalazi se sa obje strane proširenje. Sa desne strane se nalaze dvije ploče sa natpisom.

Most Mehmed-paše Sokolovića je upisan na UNESCO Listu svjetske baštine  na sjednici komiteta za svjetsku baštinu održanoj od 23. juna do 2. jula 2007. godine na Novom Zelandu. Most je na Listu svjetske kulturne baštine upisan pod kriterijumom: pozicioniran je na važnoj geostrateškoj lokaciji , kroz historiju svjedoči o razmjeni kulturnih utjecaja između Balkana, Otomanskog carstva,  Mediterana,  između hrišćanstva i islama. Istrajao je pod različitim političkim i kulturnim uticajima. Most preko Drine u Višegradu predstavlja jedno od najveličanstvenijih dijela arhitekture otomanskog perioda.

Stari most u Mostaru, sa jednim lučnim svodom oslonjen na priobalne stijene, iznjedrio je kontrafornu konstrukciju razapetu između obala rijeke Neretve. Svod je izuzetne elegancije, elipsopidne forme, neuobičajen i netipičan za objekte otomanske mostogradnje. Sinteza autohtonog materijala, podneblja i snage njegovog mjesta nadahnuli su graditelja mosta mimara Hajrudina da modelira prirodu i ispolji svoju genijalnost u umjeću odabira lokacije za njegovu gradnju , konstruktivno rešenje.

Gradnja mosta završena je 1566., a odbrambene kule – Tara (Herceguša) i Halebija (Ćelovina) zaokružuju njegovu kompoziciju. Cjelovitošću u dizajnu, konstrukcije i funkcije predstavlja jedinstven spomenik svjetske baštine. Most je artiljerijskim pogocima srušen 1993. godine.

Pod patronažom UNESCO-a formiran je tim stručnjaka za rekonstrukciju Starog mosta. Obnovljen je 2004. godine i 17.7.2005. godine upisan je na Listu svjetske baštine UNESCO-a.

Na tentativnoj listi dobara, koje zemlja može nominovati u narednom periodu, se nalazi još devet dobara iz BiH. Tentativna ili privremena lista (lista potencijalnih dobara) predstavlja inventar dobara koja se nalaze na teritoriji države, a ona ih smatra pogodnim za upis na Listu svjetske baštine UNESCO-a.

Dobra iz BiH koja se trenutno nalaze na Tentativnoj listi:

– Prirodno graditeljska cjelina Jajca (10.3.2006)

– Sarajevo – jedinstveni simbol univerzalne multikulturalnosti – trajno otvoreni grad (1.9.1997)

– Stećci – srednjevijekovni nadgrobni spomenici (18.4.2011)

– Istorijsko urbano područje Počitelj (2.1.2007)

– Prirodno i urbano područje Blagaj (11.12.2007)

– Prirodno i istorijsko područje Blidinje (11.12.2007)

– Prirodno i istorijsko područje Stolac (11.12.2007)

– Pećina Vjetrenica (22.11.2004).

– Prašuma Perućica (2017)

– Jevrejsko groblje u Sarajevu (2018)

 

Izvor:  http://unescobih.mcp.gov.ba/spomenici/default.aspx?id=14230