Nakon historijske odluke Skupštine FK Željezničar da na čelo kluba s Grbavice imenuje Samira Cerića, bh. biznismena s adresom u Londonu, boravak u gradu na Temzi iskoristili samo da sa predsjednikom Cerićem za agenciju BHDINFODESK iz Birminghama obavimo razgovor na temu kako se bosanskohercegovačka dijaspora može uključiti u oporavak i napredak “Plavih”.
Neposredan povod bila je objava na zvaničnoj stranici kluba gdje se pozivaju navijači iz domovine i dijaspore (iako zbog pandemije ne mogu biti na stadionu) da kupovinom karata za utakmicu vječnih rivala pomognu voljeni klub.
Kao što sam mnogo puta rekao, po meni dijaspora je “eiskorišteno” blago, ne samo bh. privrede nego i bh. sporta, a prevashodno nogometa. Mislim da uz malo planiranja i bolje organizacije, bh. dijaspora može postati pokretač i velika snaga mnogih bh. sportskih kolektiva, uključujući klub na čijem sam kormilu.
Ono što sam iznio članovima Upravnog odbora na prvoj sjednici jeste ideja da, čim nam to epidemiološki uslovi dozvole, krenemo u organizaciju “plavih noći” koje bi okupile sve pristalice Želje kako u domovini, tako i u bosanskohercegovačkoj dijaspori, kao i sve one naše građane kojima je stalo do uspjeha bh. nogometa. Na taj način možemo krenuti u konkretnije korake o pitanju uvezivanja dijaspore i FK Željezničar. Međutim, tu ne mislim isključivo na princip donacija, nego i na direktne beneficije koje bi išle u oba smjera, gdje bi i bh. dijaspora, kao i FK Željezničar bili veliki dobitnici. Uz to, gledali bismo da pokrenemo razne vrste uvezivanja, kreiranja novih vrijednosti, prodavanja e-karata za Željine utakmice.
Tu spada i online prodaja Željinih dresova, suvenira koji bi taj način bili pristupačni dijaspori, potom kroz neke tehnološke solucije tipa Željinog digitalnog “coina” krenuli bismo u pravcu uvođenja visokih tehnologija kao i tehnoloških umrežavanja koji bi Željezničar kao i bh. nogomet stavili na neki novi nivo kada je u pitanju tzv. ‘fan engagement’. On je itekako bitan kada su u pitanju mlađe generacije Željinih pristalica koji danas žive, rade i studiraju po raznim dijelovima svijeta i vični su svim ovim tehnologijama o kojima govorim.
Smatram da jednim novim, modernijim, kvalitetnijim i transparentnijim pristupom na relaciji dijaspora – BiH, a u ovom slučaju FK Željezničar i bh. nogomet, ulazimo u neke nove vode i epohu s ciljem iskorištavanja našeg cjelokupnog potencijala. Kada se stvore uslovi za direktno investiranje u bh. sportske kolektive, kako u fudbalu, tako u ostalim sportovima, bh. dijaspora ne samo da može biti jedna karika u lancu, nego najbitnija i najuticajnija mašina u toj novoj lokomotivi.”
Potencijal vezan za bh. sport je u potpunosti neiskorišten i osjećam da je sada došlo vrijeme da se ta činjenica promijeni. Tradicija velikana poput Želje i njegov uspjeh mogu donijeti samo dobro budućim generacijama. Zbog toga sam danas veoma posvećen građenju tih novih mostova, a uveliko radim na uvezivanju našeg omladinskog pogona s jednim od najtrofejnijih svjetskih i evropskih klubova, kao i ovog novog mosta između dijaspore i bh. nogometa, upravo preko Želje.
Izvor: BHDINFODESK- Birmingham