Nakon povijesne odluke Skupštine FK Željezničar o imenovanju Samira Cerića za predsjednika kluba s Grbavice, bh. biznismena s adresom u Londonu, boravak u gradu na Temzi iskoristili smo za razgovor s predsjednikom Cerićem za agenciju BHDINFODESK iz Birminghama o tome kako bosanska dijaspora može biti uključena u oporavak i napredak “Plavih”.

Neposredni povod bila je najava na službenoj web stranici kluba i pozivonavijačima iz domovine i dijaspore (iako zbog pandemije ne mogu biti na stadionu) da pomognu voljenom klubu kupnjom ulaznica za utakmicu vječnih rivala.

Kao što sam već mnogo puta rekao, po mom mišljenju, dijaspora je “neiskorišteno” blago, ne samo bh. gospodarstva nego i bh. sporta, a prvenstveno nogometa. Mislim da uz malo planiranja i bolju organizaciju, bh. dijaspora može postati pokretač i velika snaga mnogih bh. sportskih kolektiva, uključujući klub kojem sam na čelu.

Ono što sam predstavio članovima Upravnog odbora na prvoj sjednici je ideja da, čim to epidemiološki uvjeti dopuste, započnemo s organiziranjem „plavih noći“ koje bi okupile sve pristaše Želje kako u domovini tako i u bosanskohercegovačkoj dijaspori, kao i sve naše građane kojima je stalo do uspjeha bh. nogometa. Na ovaj način možemo poduzeti konkretnije korake po pitanju povezivanja dijaspore i FK Željezničar. Međutim, ne mislim isključivo na načelo donacija, već i na izravne koristi koje bi išle u oba smjera, gdje bi bh. dijaspora, kao i FK Željezničar bili veliki dobitnici. Uz to, nastojali bismo pokrenuti razne vrste uvezivanja, stvaranja novih vrijednosti, prodaje e-karata za Željine utakmice.

To uključuje internetsku prodaju Željinih dresova, suvenira koji bi bili dostupni dijaspori, zatim bismo kroz neka tehnološka rješenja poput Željinog digitalnog „novčića“ krenuli u smjeru uvođenja visokih tehnologija i tehnološkog umrežavanja koji bi Željezničar kao i bh. nogomet stavili na novu razinu kada je riječ o tzv. ‘an engagement’. Vrlo je važno kada je riječ o mlađoj generaciji Željinih pristaša koji danas žive, ​​rade i studiraju u raznim dijelovima svijeta i navikla su na sve ove tehnologije o kojima govorim.

Smatram da jednim novim, modernijim, kvalitetnijim i transparentnijim pristupom u odnosu dijaspora – BiH, a u ovom slučaju FK Željezničar i bh. nogomet, ulazimo u neke nove vode i eru s ciljem iskorištavanja svog punog potencijala. Kada se stvore uvjeti za izravna ulaganja u bh. sportske ekipe, kako u nogometu tako i u drugim sportovima, bh. dijaspora ne može biti samo karika u lancu, već najvažniji i najutjecajniji stroj u ovoj novoj lokomotivi. ”

Potencijal vezan uz bh. sport je potpuno neiskorišten i osjećam da je vrijeme da se ta činjenica promijeni. Tradicija velikana poput Želje i njegov uspjeh mogu donijeti samo dobro budućim generacijama. Zbog toga sam danas posvećen izgradnji ovih novih mostova i naporno radim na povezivanju našeg omladinskog pogona s jednim od najtrofejnijih svjetskih i europskih klubova, kao i ovim novim mostom između dijaspore i bh. nogometa, točno preko Želje.

Izvor: BHDINFODESK- Birmingham