U svrhu uspostave decentralizirane i međuteritorijalne saradnje sa ciljem jačanja angažmana dijaspore, Općina Odžak, uz podršku projekta Dijaspora za razvoj, podržava napore na uključivanju dijaspore u razvoj općine Odžak. Kao jednu od prvih aktivnosti na ovom polju, Općina Odžak planira da produbi i ojača dosadašnju saradnju sa jedinicama lokalne samouprave izvan Bosne i Hercegovine.  U tom smislu, jedna od prvih zvaničnih inicijativa, realizirana u okviru Projekta “Dijaspora za razvoj” je i uspostavljanje saradnje u oblasti iseljeništva između Općine Odžak i Općine Garčin iz Hrvatske. Osnovni cilj potpisivanja Memoranduma je uspostava saradnje kojom su predviđena zajednička djelovanja u oblasti iseljeništva i unapređenja sveukupne saradnje sa iseljeništvom općine Odžak. Memorandum je potpisan dana 20.12.2019 godine od strane općinskog načelnika općine Odžak  Jakova Ivankovića i općinskog načelnika općine Garčin Mate Grgića.

Potpisani Memorandum o razumijevanju, ima za cilj ne samo uspostaviti i produbiti saradnju strana potpisnica, nego će biti dodatno iskorišten za kreiranje lokalnih Politika o saradnji sa iseljeništvom, provedbi programa i projekata od zajedničkog interesa koji se odnose na sve oblasti lokalnog razvoja, strateško mapiranje dijaspore i samim time privlačenje potencijalnih investitora iz dijaspore, te će zajednički raditi na zajedničkoj promociji Općine Odžak, njezinih potencijala u svrhu ostvarivanja zajedničkih interesa u iseljeništvu, kao i zagovaranju i zajedničkom nastupu ka institucijama u BiH i Republici Hrvatskoj u cilju veće podrške iseljeništvu. Naime, općinski načelnik općine Garčin iz Hrvatske, inače porijeklom iz općine Odžak, već duži niz godina podržava saradnju sa općinom Odžak, čime direktno doprinosi socio-ekonomskom boljitku građana općine Odžak, što je i istaknuto tokom ceremonije.

S obzirom da je uspostavljanje ovakve vrste decentralizovane / teritorijalne suradnje među prvim inicijativama ovakve vrste u Bosni i Hercegovini, interes medija za ciljeve Memoranduma o razumijevanju je sam po sebi pokazao da se interes dijaspore može ostvarivati samo struktuiranim i strateškim pristupom svih zainteresiranih aktera, posebno jedinica lokalne samouprave.

Sprovedena aktivnost je dio aktivnosti Projekta Dijaspora za razvoj, koji je projekat Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH I Vlade Švicarske, u partnerstvu sa UNDP BiH I IOM BiH.