Zijad Selimović, predsjednik UO Udruženja privrednika Živinice kaže da je veliki broj investitora.

“To možete vidjeti u Živinicama kad neko ko je prošao kroz Živinice prije četiri ili pet godina prošao Živinice, i nije više svraćao, a sada ponovo prolazi, ne može prepoznati Živinice. Gradi se u Živinicama, nisam siguran da je pandemija koronavirusa utjecala na smanjenje toga, čak mi se čini da su se ta ulaganja povećala”, rekao je Selimović.

Prvi korak u promjeni poslovnog okruženja koji je gradska uprava Živinice učinila prije tri godine bila je reforma javne uprave. Gradonačelnik priznaje da nije bilo lako, ali učinci su vidljivi, prije svega, u povećanju prihoda gradskog proračuna za više od 12 milijuna maraka.

Samir Kamenjaković, načelnik općine Živinice, kaže da su željeli biti efikasniji, željeli su upravu prilagoditi okruženju u kojem se nalazimo.

“S obzirom da je okruženje u kojem se nalazimo brzo okruženje kojem se moramo prilagoditi, napravili smo reformu uprave. Vjerujem da svaka lokalna zajednica mora provesti upravnu reformu. Želim naglasiti da je Agencija za državnu službu Federacije BiH Živinice proglasila prije tri godine, kada smo reformirali upravu, najboljom praksom u državi”, naglasio je Kamenjaković, prenosi BHRT.

Ova praksa podrazumijeva da gospodarstvenici i potencijalni investitori imaju sve potrebne informacije o ulaganju na jednom mjestu, u Poslovnom centru, gdje imaju konzultantske usluge, ali, prije svega, pravovremenost administracije koja zahtjev riješi za dva sata a građevinska i urbanistička odobrenja za tri dana.

Indira Džeko iz Poslovnog centra Živinice kaže da kada klijent dođe pripremljen, sa svom unaprijed pripremljenom dokumentacijom i preda je u šalter salu, tada zbog hitnosti službenik koji primi ovu vrstu slučaja ne pušta putem redovnog postupka nego odmah taj slučaj unosi u Poslovni centar u kojem se vode takvi slučajevi.

“Slučaj se rješava odmah i nakon što se slučaj riješi, potpisujemo i stranka može doći i preuzeti dokument u roku od dva sata”, ističe Džeko.

Oko 15 domaćih i stranih tvrtki trenutno posluje u industrijskoj zoni Ciljuge 2, zapošljavajući ukupno preko 1.600 radnika. Najznačajnije među njima trenutno su dvije austrijske i dvije njemačke tvrtke koje se bave proizvodnjom električne opreme i dijelova za automobilsku industriju.

Gradska uprava trenutno pregovara s još nekoliko potencijalnih investitora iz Njemačke, koji žele otvoriti svoje proizvodne pogone u ovoj industrijskoj zoni.

Cilj gradskih vlasti nije bio otvaranje što većeg broja tvrtki u poslovnim zonama, već pokušaj privlačenja investitora tehnološki naprednijom proizvodnjom. Radnici bi bili dobro plaćeni i imali bi priliku napredovati, a time i dobiti razlog da ne iseljavaju u europske zemlje.

“Radna snaga je vrlo važna, što je bitno, ako imamo tvrtke i ako odaberemo tvrtke koje će proizvoditi sofisticiranije proizvode, imat ćemo veća primanja i tako imati priliku da ljudi imaju veću plaću. Dakle, cilj nam je stvoriti srednju klasu, a ona se može stvoriti samo ako imamo sofisticirane produkcije koje će imati veću maržu, veću zaradu i na taj način dobiti odgovor za povećanje plaća ljudima”, ističe Kamenjaković.

Financijski učinci ulaganja u poslovne zone vidljivi su i u poslovnoj statistici – 420 tvrtki koje posluju na području Živinica, prošle godine je ostvarilo prihod od 730 milijuna, a vrijednost izvoza dosegla je 117 milijuna maraka.

Izvor: bhrt.ba