U organizaciji Sveučilišta u Sarajevu i Bosanskohercegovačko američke akademije znanosti i umjetnosti (BHAAAS), 22. veljače 2021. godine održan je okrugli stol na temu “Perspektive istraživanja i razvoja na sveučilištima”.
Prisutne sudionike pozdravila je ministrica znanosti, visokog obrazovanja i mladih Kantona Sarajevo prof. dr. Melika Husić-Mehmedović, ističući da je formiranje novog ministarstva usmjerenog isključivo na visoko obrazovanje, znanost i mlade u Kantonu Sarajevo prvi pokazatelj prioriteta koje ova područja imaju za Kanton. Sljedeći važan pokazatelj je da u proračunu KS za 2021. godinu postoje rekordna tri miliona KM za znanstvenoistraživačke projekte. Ministrica smatra da je jedan od ključnih aspekata uspjeha znanstveno istraživačkog rada u BiH umrežavanje i znanstvena suradnja, zbog čega pozdravlja inicijativu i povezanost s predstavnicima BHAAAS-a.
U ime Sveučilišta u Sarajevu, prorektor za znanstvena istraživanja prof. dr. Mirza Dautbašić je istakao da Sveučilište u Sarajevu posebnu pažnju posvećuje znanstvenom istraživanju i umjetničko-istraživačkom radu, kao i istraživanju i razvoju, te da je praćenje smjernica u tim područjima strateška odrednica Sveučilišta. Također je spomenuo niz korisnih aspekata suradnje s BHAAAS-om, izrazivši zadovoljstvo što će novi ured BHAAAS-a u Sarajevu biti u sveučilišnom kampusu.
Prof. dr. Mahira Tanović, predsjednica BHAAAS-a, također je pozdravila skup i istakla da je vrlo važno da BHAAAS surađuje sa sveučilištima u BiH. Naglasila je da je poseban fokus BHAAAS-a uvijek suradnja sa studentima, te da je neophodno poticati studente u BiH da budu probitačni i da koriste potencijale i resurse koji su im dostupni.
Skup su pozdravili i prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić, direktorica UNSA-ovog Istraživačko-razvojnog centra i prof. dr. Ismar Volić sa Sveučilišta u Bostonu u ime BHAAAS-a.
Profesorica Arslanagić-Kalajdžić predstavila je panelistea: prof. dr. Naidu Ademović, Građevinski fakultet UNSA, prof. dr. Belmu Ramić-Brkić, dekanicu Fakulteta za računarske znanosti i informacijske sustave Sveučilišta SSST, prof. dr. Senada Divanovića, Cincinnati Children’s Hospital, prof. dr. Zlatana Akshamiju sa Sveučilišta Massachusetts i prof. dr. Naima Logića, Arizona State University. Panelisti su predstavili svoja iskustva na polju istraživanja i razvoja, načina na koji se istraživanje i razvoj provodi u njihovim institucijama. Također su govorili o važnosti potpore državnih institucija, institucija inovacijskog ekosustava sveučilištima, kao i važnosti suradnje s poslovnom zajednicom. Konačno, diskutirano je o procesima važnim za istraživanje i razvoj na sveučilištima, poput intelektualnog vlasništva, prijenosa tehnologije i tzv sveučilišni spin-off projekti.
Neki od zaključaka skupa su da je potrebno raditi na promjeni svijesti i da je potrebno motivirati studente i profesore u BiH da se aktivnije uključe u istraživačke i razvojne projekte. Naglašeno je da u SAD-u institucije koje ulažu u istraživanje i razvoj imaju viziju za sljedećih pet do 25 godina te da se uvijek radi o dugoročnim ulaganjima koja generiraju pozitivne učinke. Ta su ulaganja, dakle, dvosmjerna i uvijek se vraćaju zajednici i institucijama koje su uložile. Profesori, doktoranti i sveučilišni uredi za potporu čine ovaj unutarnji ekosustav za potporu istraživanju i razvoju. Također je naveden primjer dugotrajne suradnje između sveučilišta i velike tvrtke koja je dala brojne znanstveno-istraživačke doprinose. Također je zaključeno da je za profesore iz BiH ključno uspostaviti umrežavanje sa stručnjacima iz svoje oblasti iz inozemstva, te da kontakti s članovima BHAAAS-a mogu biti izvrsna polazna točka.