U organizaciji Udruženja dopunskih škola Bosne i Hercegovine u dijaspori sa sjedištem u Stuttgartu (Verband bosnisch-herzegowinischer Schulen e.V.) i Udruženja Otkrij bosanski iz Beča, u subotu, 13. ožujka 2021. godine, online (zoom aplikacije) održan je prvi dio seminara Stručno usavršavanje nastavnika i nastavnica materinskog jezika (bosanskog jezika) u SR Njemačkoj.

Seminaru su prisustvovali i sudjelovali nastavnici / nastavnici iz Hamburga, Meckelfelda, Berlina, Stuttgarta, Frankfurta, Ettlingena, Mannheima, Reutlingena, Heubacha, Sindelfingena, Boblingena, Ulma, Regensburga, Penzberga, Münchena, Holzgernolinga, Tet), a predavanje na temu o značaju i očuvanju maternjskog jezika u dijaspori dala je profesorica Azra Hodžić-Kadić iz Beča (Sprachzentrum der Universität Wien, Österreichische Akademie der Wissenschaften; Otkrij bosanski – Entdecke Bosnisch – Discover Bosnian (Verein zur Förderung der bosnischen Sprache und Mehrsprachigkeit“).

Profesorica Azra Hodžić – Kadić govorila je o izazovima nastave bosanskog jezika u višejezičnom društvu i ulozi prvog i drugog jezika u formiranju policentričnog identiteta. Govorilo se i o studiji koju je provela 2015. godine na Odsjeku za lingvistiku u Beču. Studija je također obuhvatila 22 druga materinska jezika u Austriji. Naglasak je bio na tzv vertikalnoj višejezičnosti, Code Switchingu, jezičnoj raznolikosti te na jeziku i njegovoj funkciji. Govorilo se i o teoriji atribucije, tj. odnosu između manjinskih i većinskih skupina i jezika, jezika i moći, jezicima u kontaktu i simboličkom nasilju. U svom izlaganju govorila je o očuvanju manjinskih jezika kojima svakodnevno prijeti zanemarivanje, zaboravljanje i gubitak u višejezičnoj zajednici. Profesorica Hodžić-Kadić osvrnula se na tzv. lingvistićki genocid, zastupljenost manjinskih jezika u obrazovanju, teoriju deficita i bitne elemente za promicanje manjinskih (migrantskih) jezika u dijaspori. Većinom se govorilo o izazovima u poučavanju materinskog jezika na njemačkom govornom području, tj. na psihološke i sociološke čimbenike. Bilo je neizbježno razgovarati o izazovima na jezičnoj razini u nastavi bosanskog jezika u dijaspori (recenzija je bila na njemačkom govornom području). Profesor se također dotaknuo važnih zakona glotodidaktike i njezine uloge u poboljšanju nastave drugog jezika i metodološko-didaktičkog pristupa. Na kraju je govorila o udžbenicima i nastavnim materijalima koji bi osigurali kvalitetnu nastavu bosanskog jezika u inozemstvu te je istovremeno predstavila projekt i udrugu Otkrij bosanski jezik.

Drugi dio seminara održat će se u subotu, 20. ožujka 2021. od 10 do 12.30. Predavač će biti prof. dr. Halid Bulić iz Sarajeva (Centar za bosanski, hrvatski i srpski jezik, Filozofski fakultet u Sarajevu, Sveučilišta u Sarajevu), a tema: bosanski studiji i bosanski jezik – stanje i perspektive.

Izvor: Udruženje dopunskih škola BiH u dijaspori