U razgovoru za Klix.ba Savić nas je odmah pohvalila pozitivnom viješću rekavši da će u narednim mjesecima biti otvoren počasni konzulat u Alicanteu, za regije Andaluzija, Valencija i Murcia. „Na našu inicijativu Predsjedništvo BiH imenovalo je počasnog konzula prije nekoliko mjeseci, a neophodna procedura za potvrđivanje njegovog imenovanja nedavno je završena. Novoimenovani počasni konzul Bojan Dozet rodom je iz Sarajeva koji danas zajedno sa svojim poslovnim partnerom uspješno vodi odvjetnički ured u Alicanteu“, kaže Savić. Nadaju se da će otvaranje konzulata pomoći uspostaviti jače veze između BiH i Španjolske u ekonomskom, trgovinskom i kulturnom području.

U Španjolskoj postoji 1.189 bh. Građana

„Bosna i Hercegovina ima vrlo malu dijasporu u Španjolskoj. Od približno 3.500 Bosanaca i Hercegovaca koji su u zemlju došli na početku rata u BiH, većina njih sada ima španjolsko državljanstvo. Prema španjolskim statistikama ovdje ima 1,18 naših građana, ali ne postoji Udruga naših građana. To ne čudi, s obzirom na to da je zemlja zaista ogromna, Španjolska je četvrta po veličini europska država i druga po veličini u EU, ima 17 regija i 50 provincija te više od 8000 općina, a u nekim gradovima imamo tek nekoliko ljudi”, Kaže Savić.

Dodaje da je pitanje postizanja sporazuma o priznavanju vozačkih dozvola važno za našu dijasporu, a BiH na tome radi godinama.

„2018. godine cijeli posao je praktički završen, ali još uvijek nije potpisan nikakav sporazum. Ponovo smo zatražili otvaranje ovog broja i radimo na rješavanju tog problema”, priznaje veleposlanik. Što se tiče investicija, prema podacima Centralne banke BiH u 2018. godini, postotak ulaganja u Španjolsku u BiH bio je mali, tek 0,2 posto ukupnih investicija. Danas je, s obzirom na trenutnu krizu izazvanu pandemijom koronavirusa, situacija još teža. “Ova godina je jako loša za sve što se tiče novih investicija. Podsjećam da je Španjolska država koja bi trebala dobiti drugu najveću pomoć EU iz Fonda za obnovu zbog posljedica koje njezino gospodarstvo ima od pandemije”, ističe Savić.

Kada je riječ o ulaganjima španjolskih tvrtki u inozemstvo, one su, kaže nam sugovornik, usredotočene uglavnom na sektor telekomunikacija, energetike, automobilske industrije i građevinskog materijala.

„To su područja na koja treba biti fokusiran tokom predstavljanja bih potencijala za privlačenje stranih ulaganja. Razgovarali smo na ovu temu u Barceloni krajem prošle godine, a bilo je interesa za održavanje prezentacije o mogućnostima ulaganja u BiH ovog proljeća i izložbe bh proizvoda, ali zbog pandemije to nije bilo moguće”, priznaje.

U posljednjih nekoliko dana ponovno su imali sastanke povezane s ekonomskom diplomacijom.

“Mi sa svoje strane činimo sve što je u našoj moći da stvorimo uvjete da se trenutna situacija počne mijenjati. Veliki je to posao u kojem su diplomatsko-konzularna predstavništva jedna od karika “, kaže Savić.

Uspostavljanje novih zračnih linija koje bi povezivale Španjolsku i BiH

Osvrnula se i na činjenicu da je u Međugorje nedavno u Madrid sletio zrakoplov, što je svojevrsna poticaj mostarskoj zračnoj luci nakon višemjesečne devastacije.

“To je stvarno ohrabrujuće, nadam se da je to početak povratka u “normalnost”. Charter zrakoplovna tvrtka Air Horizont iz Zaragoze, koja inače posjeduje pet zrakoplova, nedavno je organizirala let iz Madrida za Međugorje i to namjeravaju ponoviti kada se prijavi veći broj hodočasnika. Španjolska je, kada je riječ o ovoj temi, posebno važna jer zaista ima mnogo ljudi koji žele posjetiti Međugorje, ali i onih koji su već bili i žele ponovno doći. Krajem prošle godine otvorili smo temu uspostavljanja novih zrakoplovnih kompanija koje bi povezivale naše zemlje i na tome namjeravamo nastaviti u idućih godinu dana“, kaže Savić.

Madrid je sjedište Međunarodnog vijeća za masline, čiji član nije Bosna i Hercegovina. Imajući u vidu da BiH ima potencijal za razvoj maslinarstva te da je područje Hercegovine, zbog klimatskih uvjeta, posebno pogodno za maslinarstvo, veleposlanik kaže da čine sve kako bi BiH postala članica Međunarodnog vijeća za masline.

„Ranije ove godine uspostavio sam kontakt s Međunarodnim vijećem za masline u Madridu, svjetskom krovnom institucijom za masline i maslinovo ulje. Dali smo sve informacije o uvjetima i prednostima članstva u ovoj organizaciji našim institucijama i nadamo se da će BiH izraziti interes za članstvo. Uz to, BiH je pozvana kao zemlja promatrač da sudjeluje u radu Skupštine Vijeća prošlog mjeseca, koja je ove godine održana na mreži zbog pandemije. Iskustva drugih zemalja pokazuju da članstvo donosi brojne koristi”, navodi Savić.

Prema potrebi, Vijeće šalje svoje stručnjake u države članice kako bi pomogli u razvoju maslinarstva. Ova organizacija okuplja zemlje koje zajedno čine 94 posto svjetske proizvodnje maslinovog ulja.

“Njegovi su članovi Argentina, Egipat, Alžir, Albanija, sve članice Europske unije, Gruzija, Iran, Izrael, Jordan, Libanon, Libija, Crna Gora, Maroko, Država Palestina, Tunis, Turska i Urugvaj. Članstvo, između ostalog, pruža stručnu pomoć, stipendije studentima koji su zainteresirani za usavršavanje u području maslinarstva, sudjelovanje na natjecanjima i slično. Njihov rad u osnovi se svodi na područja koja se odnose na kemijske tvari u maslinarstvu, ekonomski aspekt maslinarstva, promociju maslinarstva, tehnologiju proizvodnje i okoliš”, objasnio je Savić.