Od 1994. godine postoji škola bosanskog jezika u sklopu münchenske udruge „Od čovjeka čovjeku“.
Voditeljica Škole Emina Jusufović predstavila je u ponedjeljak, 21.02. 2022. u Münchenskoj Gradskoj knjižnici rad škole i radove učenika svih razreda.
Na prijedlog UNESCO-a, Ujedinjeni narodi su proglasili 21. veljaču za “Međunarodni dan materinskog jezika”. Sukladno tome, od 2000. godine obilježava se na ovaj datum, s ciljem promicanja, učenja i razvoja materinskog jezika, te njegovanja jezične i kulturne raznolikosti i višejezičnosti. Pod pokroviteljstvom neprofitne organizacije “Morgen e.V.” i Münchenske gradske knjižnice 21. veljače je proslavljen i u Münchenu.
Sam događaj organiziran je u gradskoj knjižnici „Gasteig HP8“. Bosanska škola imala je priliku predstaviti svoj rad i zalaganje za očuvanje materinskog jezika. Također, to je bila i sjajna prilika da se stekne uvid u to koliko različitih kultura, a time i jezika postoji samo u gradu Münchenu. Udruga “Od čovjeka do čovjeka” (Hilfe von Mensch zu Mensch e.V), u okviru koje i zahvaljujući čijim zalaganjem djeluju dvije škole: “Afganistanska škola” i “Bosanska škola”, rado sudjeluje u ovom važnom projektu za osobe koje imaju migracijske korijene, ali i za sve druge ljude širokih svatanja. Za ovu priliku učenici „Bosanske škole“ rado su slikali radove na temu „Moje najljepše uspomene iz BiH“, te su isti bili predstavljeni brojnim posjetiteljima.
Emina Jusufović nam je rekla:
Naravno, bila je to i dobra prilika za predstavljanje rada udruge “Hilfe von Mensch zu Mensch”, koja se godinama zalaže na raznim poljima za prava i širenja mogućnosti migranata, te promiče vrijednosti i kulture Balkana i naše zemlje, posebno kroz višegodišnje održavanje manifestacije „Dani Balkana“. Zahvaljujući organizaciji “Hilfe von Mensch zu Mensch” pokrenut je projekt “Bosanska škola” koji je izuzetno važan ne samo za naše ljude u dijaspori već i u domovini, jer samo zajedno možemo sačuvati svoj identitet, tradiciju, kulture i jezika.
München, 22.02.2022
Sadija Klepo