Od travnja 2017. godine do danas USAID je kroz projekt Diaspora Invest podržao 164 tvrtke, čime je u tom periodu otvoreno 1.571 novih radnih mjesta i više od 54,4 milijuna KM novih investicija u Bosni i Hercegovini.

Istaknuto je to na završnoj konferenciji USAID-ovog projekta Diaspora Invest, koja je održana u srijedu, 17. studenog 2022. godine. Tijekom projekta pružena je podrška u posredovanju domaćih tvrtki za izlazak na međunarodno tržište. Investitori iz dijaspore dolaze iz 22 zemlje svijeta, a njihova ulaganja u Bosnu i Hercegovinu pokrivaju 64 lokalne zajednice.
Veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u BiH Eric Nelson istakao je kako je obilježen završetak petogodišnjeg USAID-ovog projekta u koji je američka Vlada uložila 6,6 milijuna KM, koji je pomogao pripadnicima dijaspore da se vrate u BiH i pomognu ulaganja.

Investicija je generirala 22 milijuna dolara, a samo ove godine prihodi su iznosili više od 74 milijuna dolara, dodajući da je specifičnost ovog projekta što je većina tih investicija usmjerena na manje lokalne zajednice poput Lopara i Livna i zapošljavaju najveće broj ljudi.

Napominje da bi vlasti u BiH trebale stimulirati ovakvu vrstu ulaganja, a ono što se radi s vlastima Brčko Distrikta i Federacije je stvaranje strateškog okvira za podršku tim naporima, jer ulaganja dijaspore sa svojim ulaganjima donose aspekte standarda Europske unije kako u tvrtke tako i u zapošljavanje.

“U zemljama zapadnog Balkanu postoji veliki ekonomski potencijal, ali BiH zaostaje za svojim susjedima jer ne uspijeva provesti reforme u cilju europskih integracija”, rekao je Nelson.

Kako je pojasnio predstavnik Biznis centra bh. dijaspore Armin Alijagić, centra koji je osnovan u sklopu USAID-ovog projekta za podršku investitorima, već pet godina testiran je interes dijaspore za ulaganje u svoju zemlju porijekla i imaju značajne rezultate.

Dodaje da se Centru obratilo 200 investitora iz dijaspore kojima su na razne načine pomogli da uspostave poslovnu suradnju ili investiraju, a velika je spremnost dijaspore zabilježena jer je na dva milijuna dolara razvojne pomoći dijaspora investirala 22 milijuna dolara.

Uglavnom se radi o ulaganju u mjesta porijekla, zbog čega se svi ohrabreni da se s tim nastavi i u budućnosti, a istovremeno se povećava svijest o razvojnom potencijalu dijaspore.

Jedan od korisnika projekta je i vlasnik tvrtke Ekonomik Group iz Srebrenice Bojan Rankić, koji kaže da njegova tvrtka zapošljava gotovo 100 radnika, a USAID im je pomogao u nabavci strojeva, zahvaljujući čemu su udvostručili svoje kapacitete.

Izvor: klix.ba.