Vokal švicarskog benda “Šuma čovjek”, član Upravnog odbora i-platforme, docent na fakultetu, bivši političar i šta sve ne…

Ivica Petrušić, rođen u selu Guča Gora u blizini Travnika, upravo mjestu svog porijekla duguje dio današnjeg uspjeha. Iako je osoba koja svojim karijernim dostignućima itekako impresionira, kao jedan od svojih najvećih uspjeha ističe svoj glazbeni angažman. U spomenutom selu se, tvrdi gospodin Petrušić, oduvijek pjevalo te će upravo na tom mjestu i razviti ljubav prema tonu, melodiji i glazbenoj harmoniji.

– Uz pjesmu jedeš, uz pjesmu se družiš. U Gučoj Gori smo svakodnevno bili okruženi šargijama, gitarama, harmonikom te će glazbena vremenom za mene postati značajna koliko i kruh. Čak mi je i baka govorila: “Bog te bolje čuje dok pjevaš nego dok pričaš”, kroz smijeh nam objašnjava Ivica, te ističe da je, u određenom životnom trenutku glazba ipak morala postati sporedna. Ali, nasreću nakratko…

Devedesetih godina, kao bosanskohercegovačka izbjeglica, stiže u Švicarsku u kojoj će, zahvaljujući svom omladinskom angažmanu, kulturnom djelovanju i radu u arhitektonskom birou pokucati na vrata politike. Smetale su mu, tvrdi, predrasude prema izbjeglicama porijeklom iz bivše Jugoslavije zbog čega osniva politički pokret “Secondos Plus”. Ovim potezom želio je, prvobitno, dokazati da “nisu sve izbjeglice iste”, ni ne sluteći koliki će uspjeh postići osnivanjem pokreta.

Boreći se protiv sve jače desnice, za kratko vrijeme u čak osam švicarskih kantona spomenuti pokret dobija značajan broj pristalica. Ova činjenica omogućila je Petrušiću da prvobitno postane dijelom Gradskog, a zatim i Kantonalnog parlamenta. Ulazak u Nacionalni parlament zamalo je izostao. No, stečena popularnost učinila je da Ivica postane “trn u oku” brojnih, pa čak, i ljevičarskih političara što će, nakon desetogodišnjeg angažmana, rezultirati povlačenjem iz same politike.

No, sve ovo nije bilo dovoljno da glazba zauvijek ostane po strani. Danas, osim što svoju publika uveseljava brojnim pjesmama i neobičnim aranžmanima, svojim studentima na Sveučilištu primijenjenih nauka u Lucernu prenosi stečeno znanje, kao i uposlenicima i članovima rasprostranjene mreže i-platforme čiji je član, ali i jedna od ključnih figura Upravnog odbora.

BEND “ŠUMA ČOVJEK”

Spomenuta ljubav prema glazbi razvijala se paralelno s Ivičinim tjelesnim i mentalnim razvojem. Već 1995. godine, zahvaljujući švicarskom učitelju koji je prepoznao njegov glazbeni potencijal, osnovao je prvi bend pod nazivom “Kids of time” s kojim će izdati svoj prvi CD, što je, čak i za Švicarsku, u to vrijeme bilo prilično neobično.

No, s vremenom će gospodin Petrušić organizirati brojne glazbene događaje, dovodeći BiH u Švicarsku. bendovi poput Dubioze Kolektiv, kako bi Švicarcima predstavili zvukove Ede Maajke i na taj način upoznali svoje sugrađane s balkanskom glazbom. Sve ove aktivnosti bile su uvertira za osnivanje, ali i današnju popularnost benda “Šuma čovjek”.

Samo ime benda pobuđuje znatiželju. Njihove prve probe održane su na Waltman Strasse što, doslovno prevedeno na BHS, znači šuma čovjek. Upravo se taj prijevod članovima benda činio prikladnim i relevantnim.

No, sastav samog benda je pomalo neobičan. Manuel Wuelser iz Švicarske, Hafid Derbal iz Alžira, Ivica Petrušić iz Bosne i Hercegovine samo su neki od članova ovog benda koji svoje pjesme pišu na čak šest jezika – francuskom, arapskom, BHS-u, zatim na Njemačkom, engleskom i španjolskom. Iako svi članovi ne govore sve ove jezike, ljubav prema glazbi vodi ih u istom smjeru, a sve što osjećaju dok je stvaraju, publika osjeća dok ih sluša.

Slična je situacija i sa žanrovima. Svojim pjesmama kombiniraju balkansku glazbu, zatim polku, jazz i brass, pjevajući uglavnom o svojoj domovini, identitetu, uspomenama i bitkama sa sobom. Međutim, najzanimljiviji je detalj gotovo neprimjetan prijelaz s jednog jezika na drugi i naglasak na sadašnjem kontrastu koji ih opisuje.

– Svi smo potpuno različiti, a opet djelujemo zajedno i potpuno se razumijemo. Umjetnost, lijepa melodija i ambijent omogućuju nam da, naizgled različiti, činimo jednu cjelinu. Na taj način dokazujemo Bosni i Hercegovini da su razlike vrlo moguće i prihvatljive, dodaje Petrušić.

Do sada su u Švicarskoj, zemlji u kojoj trenutno žive svi članovi ovog benda, neočekivano stekli ogromnu popularnost, iako, kako tvrdi Petrušić, nisu koristili uobičajene marketinške trikove.

– Ne sviramo pop glazbu, niti često pjevamo na engleskom, niti imamo zvučno ime, dodaje. Međutim, među velikom publikom željnom njihovih pjesama rijetko je koja, izvorno, bosanska i hercegovačka.

Međutim, čak i ta činjenica nije spriječila članove benda da na svoj način promoviraju našu zemlju. Jedan od njihovih spotova već je snimljen u okolici Travnika, a reakcije članova benda, ljudi koji su se prvi put susreli s Bosnom i Hercegovinom, neprocjenjive su, ističe Petrušić. Video za pjesmu pogledajte u videu ispod.

Fascinirani našim prirodnim ljepotama i jednostavnošću Bosne i Hercegovine, članovi ovog švicarskog benda odlučili su snimiti dodatna četiri spota u bh. gradovima, uz pomoć redateljskog tima podrijetlom iz Beograda. Samo je snimanje spotova zakazano za ljeto 2021. godine. Dominic Nahr – fotograf koji radi za National Geographic i The New York Times, koji godinama prati rad našeg Ivice, neće propustiti priliku zabilježiti te trenutke.

Do tada, slušajte najveći hit benda “Šuma čovjek” pod nazivom “Bouge ton cœur”.

Preuzeto: MojaBiH