Izmjenom propisa o platnim uslugama i bankarstvu tržište Europske unije uvodi tzv “otvoreno bankarstvo” koje će radikalno poboljšati dostupnost i učinkovitost financijskih usluga za kućanstva malim i srednjaimpoduzećima.
Uredba je ta koja omogućava trećim stranama (uz suglasnost korisnika) slobodan pristup bankarskim informacijama kako bi se krajnjim korisnicima pružile nove mogućnosti za povoljniju štednju, jeftinije kredite i ulaganja te učinkovitija i brža plaćanja, posebno u digitalnom okruženju.
Sve je započelo prije tri godine kada su novi zakoni o otvorenom bankarstvu u Velikoj Britaniji zahtijevali od devet najvećih banaka da financijske podatke o svojim klijentima učine dostupnima bilo kojoj zakonski reguliranoj trećoj strani, kako bi se omogućio razvoj aplikacija prilagođenih potrebama kupaca. Banke su stoga postale obvezne pružiti pristup podacima u sigurnom i standardiziranom formatu svaki put kad njihovi klijenti daju dozvolu za takvo ponašanje. Model “otvorenog bankarstva” tada su usvojile druge banke u Velikoj Britaniji, a zatim proširile na više zemalja, potaknute Direktivom o platnim uslugama Europske unije (PSD2), osmišljenom za povećanje konkurencije i inovacija na europskom tržištu.
Ovaj pristup značajno odstupa od današnje situacije u kojoj banke ljubomorno čuvaju podatke svojih klijenata, sprječavajući tako treće strane da svojim klijentima nude bolje, jeftinije ili učinkovitije usluge. Otvoreno bankarstvo znači da svi podaci koje banke imaju o svim klijentima, poslovnicama, bankomatima i slično postaju dostupni svima. S druge strane, kupci mogu vidjeti tko i na koji način koristi njihove podatke te odobriti, zabraniti ili čak naplatiti takvu upotrebu.
Došlo je do razvoja niza tvrtki koje su odlučile iskoristiti nove mogućnosti za inovacije, a među njima je i “Finshark”. Adnan Šporo i Alen Hasičević, dvojica Bosanaca sa adresom u Švedskoj, imena su koja stoje iza ove platforme za otvoreno bankarstvo, koja sa sobom donosi šansu za promjenu načina poslovanja i upravljanja financijama u moderno doba. No što je još važnije, Finshark je također pokrenuo HiQ, sestrinsku tvrtku u Bosni i Hercegovini, koja je danas postala središte poslovanja i razvoja grupe.
„Okupili smo izvanredne i nadarene ljude u BiH, koji su pokazali da možemo puno, zahvaljujući čemu postajemo poželjan partner za suradnju u otvorenom sektoru financija. Posljednjih nekoliko mjeseci bili su presudni za Finsharkov razvoj. Nesumnjivo je da je jedna od prekretnica koju treba spomenuti primanje službenog odobrenja od strane Finansinspektionen (švedsko tijelo za financijski nadzor) koje Finsharku omogućuje pružanje usluga širom Europe. Proces je zahtijevao veliku količinu pravne stručnosti, značajne pripreme i značajna ulaganja u smislu vremena i troškova, ali to je bio presudan korak koji će osnažiti ovaj startup da se etablira u sektoru“, dodao je Sporo.
Iskorištavajući svoju otvorenu financijsku platformu, Finshark omogućuje tvrtkama da ojačaju svoju ponudu inovativnim financijskim rješenjima, poput izravnih plaćanja (konkurentna i pametna alternativa kartičnim plaćanjima) i raznim drugim rješenjima temeljenim na bankovnim podacima. Jednostavno rečeno, tvrtka koja prodaje svoje usluge i proizvode putem interneta sada može ponuditi kupcu plaćanje od banke do banke koja ne uključuje kartično poslovanje i donijeti uštedu kupcima.
„Kroz svoj rad u Bosni i Hercegovini osigurali smo profesionalnu i mladu radnu snagu koja prati inovacije i zahtjeve tržišta. Još jednom smo pokazali da je veza između naših ljudi u Skandinaviji i domaće radne snage u BiH recept za poslovni uspjeh, s obzirom na to da smo na taj način imali lakši pristup međunarodnom tržištu, ali i nove trendove i inovacije “, rekao je Tarik Jažić iz ureda “HiQ” u Sarajevu.
Zahvaljujući podršci USAID-ovog projekta “Diaspora Invest”, tvrtka “HiQ” otvorila je u posljednjih godinu dana 16 radnih mjesta, a osnivači su uvjereni da će 2021. donijeti novi rast i nove mogućnosti.
Preuzeto: Klix.ba.