Profesor Sveučilišta u Ankari Haris Đapo, čiji je glavni fokus istraživanja nuklearna fizika, u periodu od 30.03.2021. godine održati će predavanja za studente Prirodno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Sarajevu do 28.06.2021 godine. Predavanja su na teme:
“Nuklearne Reakcije 1”
Općeniti uvod u nuklearne reakcije usredotočen je na objašnjavanje modela jezgara, sila između nukleona i vezivanja nukleona, itd. Predavanje pokriva osnovne reakcije i principe reakcija s neutralnim česticama (fotonima i neutronima) i nabijenim česticama (elektronima i protonima). Predavanje će također obuhvatiti pitanja inducirane radioaktivnosti i propadanja kao posljedice nuklearnih reakcija.
“Nuklearne Reakcije 2”
U ovom ćemo predavanju pogledati detalje reakcija s eksperimentalne strane i njihovo otkrivanje. Predavanje će obuhvatiti metode otkrivanja induciranih nuklearnih reakcija od izravnih metoda u “online” eksperimentima do neizravnih metoda i “offline” eksperimenata. Razjasnit će se i razlika između vrsta detektora i njihove namjene i uporabe.
“Simulacije zaštite od zračenja s FLUKA”
Ovo će predavanje biti posvećeno problemu zaštite od zračenja i njegovoj simulaciji. Pokazat će se kako simulacije mogu pomoći u pripremi prostora za upotrebu laboratorija za zračenje. Predavanje je također dio priprema protonskog laboratorija i pitanja zaštite od zračenja na planiranom području.
“MCM simulacije fotonskih i elektroničkih zraka s FLUKA programom”
Korištenje fotona i elektrona koje proizvode akceleratori u medicini se neprestano povećava. Učinkoviti načini planiranja upotrebe takvih akceleratora, poput planiranja raspodjele doza pacijentima, kao i zaštita od zračenja za osoblje, od velike su važnosti. Ovo predavanje želi pokriti praktičnu uporabu MCM simulacija i FLUKA programa u kontekstu upotrebe fotona i elektrona u medicini.
Predavanja se organiziraju u okviru projekta “Dijaspora za razvoj” koji je projekt Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Vlade Švicarske s provedbenim partnerima UNDP BiH; IOM BiH.