Mreža BH UK u suradnji sa udruženjima “Otkrij bosanski” iz Beča i “Očuvanje bosanskog jezika i kulture u Danskoj” u travnju će održati online seminar za učitelje / nastavnike bosanskih dopunskih škola iz Velike Britanije i Danske. Prema trenutnoj situaciji, seminar će se održati online putem aplikacije zoom, 10. i 11. travnja od 10:00 do 14:00 h. Ponosni smo na činjenicu da bh. dopunske škole u Velikoj Britaniji rade kontinuirano više od 25 godina.
Kvalitetan profesionalni razvoj i daljnje obrazovanje uspostavljaju vrlo važan aspekt cjeloživotnog učenja (Life long learning), posebno za nastavu materinskog i bosanskog jezika. Izvan matice, nažalost, ima vrlo malo ponuda. Naime, takve ponude nisu ni orijentirane na izučavanje bosanskog jezika u višejezičnom društvu i nisu prilagođene odgovarajućem nastavnom planu i programu koji bi bili pomoć nastavnicima u provedbi nastave. Upravo zbog te potrebe u Beču je osnovano udruženje „Otkrij bosanski“ koje će zajedno s Filozofskim fakultetom u Sarajevu nuditi najmodernije seminare prateći najnovije metodološke, didaktičke i jezične potrebe naših učitelja koji predaju materinski jezik u inozemstvu.
Ciljevi projekta su:
- Stjecanje novih znanstvenih i stručnih znanja iz područja lingvistike (Norma bosanskog jezika) / kontrastivna analiza prilikom učenja bosanskog jezika;
- Usvajanje suvremenih metodoloških i didaktičkih modela u nastavi jezika i književnosti s naglaskom na specifične okolnosti učenja jezika i književnosti izvan domovine; uloga višejezičnosti u očuvanju materinskog jezika, motivacija kao pokretač revitalizacije prvoga jezika.
Predavači na seminaru su: Prof. mag. Azra Hodžić-Kadić i dr. Halid Bulić.
Azra Hodžić-Kadić profesorica je bosanskog i hrvatskog jezika na Sprachcentrumu (Centar za strane jezike) na Sveučilištu u Beču, a također zaposlenica na Akademiji znanosti u Austriji na Odjelu za manjinske jezike. Također je Doktorantica slavistike u Beču. Više od deset godina predaje i proučava bosanski, hrvatski, srpski, francuski i njemački kao strani jezik na raznim visokoškolskim ustanovama u Austriji. Područja istraživanja su joj jezici manjina, višejezičnost, proučavanje bosanskog jezika u višejezičnom društvu kao i uloga materinskog jezika u formiranju policentričnog identiteta. Inicijatorica je uvođenja bosanskog jezika kao stranog na Sveučilištu u Beču (izborni i studijski predmet) i inicijatorica projekta “Otkrij bosanski – Entdecke Bosnisch – Discover Bosnian”, koji je također registrirano udruženje u Beču i ima za cilj promociju bosanskog jezika i višejezičnosti u inostranstvu. Cilj udruge je izraditi 4 istoimena udžbenika i dva gramatička priručnika. Prvi udžbenik ugledao je svjetlo dana.
Halid Bulić je izvanredni profesor na Odsjeku za bosanski, hrvatski i srpski jezik Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Sarajevu. Također je voditelj Fakultetskog centra za bosanski, hrvatski i srpski jezik u Centru za znanstvena istraživanja i profesionalne aktivnosti. Doktorirao je na Sveučilištu u Sarajevu 2013. godine. Objavio je znanstvene knjige O morfologiji i sintaksi suvremenog bosanskog jezika (Slavistički odbor, Sarajevo, 2011.), Teme iz lingvističke bosnistike (Institut za bosanski jezik i književnost, Tuzla, 2016.), Pragmatički aspekti romana Ponornice Skendera Kulenovića (Institut za bosanski jezik i književnost, Tuzla, 2018), Pragmatika (Bookline, Sarajevo, 2019, u koautorstvu sa Sabinom Bakšić), knjiga poezije Televizionar (PrintCom, Tuzla, 2011) i preko sedamdeset znanstvenih i stručnih radova. 2017. godine dobio je nagradu Hasan Kaimi za knjigu Teme iz lingvističke bosnistike, te nagradu za najbolji sveučilišni udžbenik na Sarajevskom sajmu knjiga 2019. za knjigu Pragmatika. Sudjelovao je na nekoliko međunarodnih znanstvenih konferencija i držao predavanja na nekoliko europskih sveučilišta (Berlin, Poznanj, Budimpešta, Graz). Predsjednik je Instituta za bosanski jezik i književnost u Tuzli i urednik časopisa za jezik i književnost Lingvazin.
Preuzeto: BH UK Network