Povodom Međunarodnog dana migracija i Dana ulaganja u dijasporu, koji se obilježava 18. prosinca u sklopu aktivnosti USAID-ovog projekta “Diaspora Invest”, danas je javnosti predstavljena publikacija “Priča o uspjehu ulaganja dijaspore u Bosnu i Hercegovinu”.
“Na 64 stranice ove publikacije odlučili smo predstaviti priče o preko 120 kompanija koje su pokrenute na inicijativu ili izravno ulaganje bosanske dijaspore, a s kojima smo surađivali u nešto više od tri godine rada Projekta.
Kroz izjave poduzetnika iz cijele zemlje imate priliku steći širi uvid u stvarne izazove i poslovne prilike u Bosni i Hercegovini. Također smo podijelili iskustva o različitim oblicima umrežavanja i povezivanja dijaspore, te dobre prakse mrežne platforme Diasporainvest i Biznis centra bh dijaspore”, dodaju iz USAID-ovog projekta” Diaspora Invest “.
Posljednje dvije godine 18. prosinca prilika je za pregled cijele radne godine, priznanja i dijalog s lokalnim zajednicama. S obzirom na okolnosti pandemije, ovaj je put predstavljanjem nove publikacije obilježen ovaj važan datum za podizanje svijesti javnosti o ekonomskom potencijalu dijaspore.
“Tijekom pandemije realizirali smo DBC Online sesije učenja s poduzetnicima iz cijele zemlje, gdje smo realizirali treninge iz područja radnog i korporativnog prava. Ovaj smo tjedan po drugi put ove godine realizirali i SME Sales and Communication Education Program kroz koji zaposlenici tvrtki – korisnici tehničke podrške ovog projekta, prolaze kroz posebno osmišljenu obuku u komunikaciji, prodaji i izgradnji poslovnog identiteta.
Također, 2020. godine realizirali smo dva poziva za dodjelu bespovratnih sredstava i imali smo priliku podržati nekoliko velikih mrežnih sastanaka poslovne zajednice bosanske dijaspore. Pandemija virusa Covid-19 značajno je utjecala na investicije, otvaranje novih radnih mjesta i pokretanje novih poslova, ali s terena primamo optimistične poruke i uvjerenje da će 2021. donijeti oporavak i dobre vijesti za bh gospodarstvo “, dodaju iz USAID-ovog projekta” Diaspora Invest “.
Organizatori su napomenuli da je poziv za tehničku podršku još uvijek otvoren putem kojeg zainteresirane tvrtke, koje ispunjavaju uvjete do 5 godina i imaju poslovne veze s dijasporom, mogu pristupiti programima obuke, poslovnom savjetovanju i podršci u usvajanju standarda i certificiranju. Da ima mjesta za optimizam, potvrđuju i ankete koje su tijekom godine provodile u okviru Biznis centra bh dijaspore.
“Primamo informacije o rastućem interesu tvrtki iz EU-a za prijenos proizvodnje iz drugih dijelova svijeta u Bosnu i Hercegovinu. Osobito je značajan prijenos proizvodnje u metalnom sektoru, ali rast je prepoznat i u drugim industrijama. Usput, dijaspora je najbolji veleposlanik našeg gospodarstva. Zbog toga smo ovom publikacijom željeli pokazati da postoje priče o uspjehu, da je moguće poslovati u BiH i da postoje brojne prednosti koje investitori mogu iskoristiti ako se odluče za ovu zemlju kao adresu svog budućeg poslovanja “, zaključila je na prezentaciji.
Tvrtke podržane kroz USAID-ov projekt Diaspora Invest otvorile su preko 350 radnih mjesta i uložile približno 29 milijuna KM. Unatoč izazovima pandemije, u posljednjem kvartalu ove godine zabilježen je oporavak na polju značajnih investicija, ponajprije zbog povećane potražnje na tržištu Europske unije. No, iako trendovi potvrđuju kontinuirani rast postojećih tvrtki i investicijskih projekata, ove je godine manja prisutnost novih ulaganja.
Publikaciju možete preuzeti ovdje.