Od 2000. godine, prema zaključku UNESCO-a, u svijetu se 21. veljače obilježava kao Dan materinskog jezika, koji je dio kulturnog identiteta naroda, točka prepoznavanja, različitosti, ali i tolerancije i razumijevanja. Briga za materinski jezik način je dokazivanja svijesti o vlastitom identitetu, ali i vrlo osjetljivo mjesto tolerancije prema drugome i drugačijem.
Prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH, 2011. godine u organizaciji Udruge za mir, obrazovanje i stvaralaštvo i Pedagoškog zavoda Tuzla, prvi put je u BiH obilježen 21. veljače.jedno od najvažnijih obilježja pojedinca i kolektivni karakter. Od tada se ovaj dan obilježava u stotinama škola širom Bosne i Hercegovine, uz bogate aktivnosti koje upućuju na materinski jezik kao na vrijednu baštinu koju imamo obvezu čuvati.
Međunarodni dan materinskog jezika obilježava se i u mnogim zemljama u kojima žive državljani bh. podrijetla. Ovom prilikom, upućujemo iskrene čestitke svim učenicima i nastavnicima u iseljeništvu iz BiH koji rade na očuvanju svog materinskog jezika, sretan Dan materinskog jezika.