U Värnamu je 16. studenog 2019. održan glazbeni i folklorni dio 24. Savezne smotre kulture i školstva bh. udruženja u Švedskoj, čime je uz svečanu akademiju obilježen 25. prosinac – Dan državnosti BiH.

U natjecateljskom dijelu Smotre, kojoj je domaćin bilo Udruženje ”BiH” iz Gislaveda, nastupilo je 585 sudionika iz 13 bh. udruženja: ”BosanskaKrajina” i ”Sarajevo” Malmö, ”Rubin” Eslöv, ”Ljiljan” Landskruna, ”Most” Västerås, ”Zlatni behar” Arboga, ”Bosna” Borås, ”BiH” Gislaved, ”BiH” Norrköping, ”BiH” Värnamo, ”Sarajevo” Jönköping, KUD ”Behar” Göteborg i ”Ljiljan” Växjö. Nadmetali su se u tri discipline: folkloru, pjevanju i ritmičkim igrama, u uzrastima – mlađi juniori, juniori, seniori i veterani.

Bila je ovo i centralna manifestacija obilježavanja Dana državnosti Bosne i Hercegovine u Švedskoj, u zajedničkoj organizaciji Saveza bh. udruženja, Saveza omladine i Bosanskohercegovačko-švedskog saveza žena u ovoj zemlji.

Na tribini posvećenoj BiH i Danu državnosti, koju je najavio aktivista Saveza Meho Kapo, govorili su bivši član Predsjedništva SFRJ i BiH Bogić Bogićević, pjesnik i akademik Abdulah Sidran i bivši EU-parlamentarac Švedske i kulturni djelatnik Jasenko Selimović. Moderator u razgovoru bio je Bećir Čaluk, gost iz Sarajeva.

Predivna sala Auditoriet, u Gumifabrikenu Värnamu, s ogromnom dvoranom i balkonima, bila je cijeli dan ispunjena damarima Bosne i Hercegovine.

Orila se pjesma, redali se zborovi i folklori s narodnim igrama iz svih krajeva Bosne i Hercegovine. Djeca, omladina, odrasli i veterani oduševili su bogatstvom narodnih nošnji, a mladi suvremenom ritmičkom igrom. Bilo je zaista lijepo i svečano osjećati se Bosancem i Hercegovcem usred Švedske, čemu su aromu davali i posebni gosti iz BiH iz domena javnog i kulturnog života.

Otvarajući 24. Saveznu smotru predsjednik Saveza bh. udruženja Kenan Jašarspahić je posebno pozdravio predstavnika NBV-a gosp. Nadiru Kilim, bivše predsjednike i potpredsjednike Saveza bh. udruženja, predsjednicu žena Almedinu Sačić i predstavnike BHUF, Fehima Halilovića iz Merhameta i Sejada Duračaka iz Saveza logoraša.

“Ponosan sam jer pripadam narodu BiH koji ima bogatu kulturnu baštinu. I mi smo njen dio, kazao je Jašarspahić. Čestitam Vam Dan državnosti BiH, 25. studenti! Vama, našoj dragoj djeci i omladini, koji ste naša sadašnjost i budućnost, želim kazati da ste najbolji čuvari kulture, tradicije i jezika, što je dar i putokaz generacijama koje dolaze.”

U ime Bosanskohercegovačko-švedskog saveza žena Almedina Sačić je govorila o 20 godina ovog saveza, o čemu je prikazan i video zapis, a sudionicima Smotre obratili su se predstavnici Bosanskohercegovačkog omladinskog saveza, čija je grupa mladih aktivista također prikazala zanimljiv video zapis o svom radu.

Nadira Kilim je govorila u ime NBV-a, kao zaposlenica NBV Skillingaryd, te pročitala pismo Stefana Lahalla, malo na švedskom, malo na bosanskom, kakva je bila i manifestacija.

I u predvorju dvorane Auditoriet, gdje je svirao Gradski orkestar limene glazbe, bilo je BiH na različitim štandovima: Šefka Nezirević, iz Bosanskohercegovačko-švedskog saveza žena, nudila je „Cvijet Srebrenice“; Šahin Omerspahić je svirao na gitari sevdalinke, imao izložbu slika i svoju autobiografsku knjigu „Miris bagrema bijelih“.

Branko Tomić, novinar i publicista predstavljao je „Fudbalsku riznicu“ u dva toma, koja je poklonjena gostima Smotre; BH udruga pčelara u Švedskoj zastupao je Senad Grudić; omladincu su prikupljali pomoć za oboljelu djecu… Sve je to bilo lijepo vidjeti i čuti.

Program je počeo predivnim izvedbama Mješovitog zbora „Sarajevo“iz Jönköpinga, Zanina Berbića, Zorane Guja i Lejle Čaušević Karačić iz Sarajeva i Nihade Komad iz Norrköpinga.

U pauzama 24. Savezne smotre održana su i dva sadržajna predavanja, potkrijepljena video zapisima: Svjetlana Bajić je govorila na temu „Tradicije nošnje naroda BiH“, dokumentirano i edukativno; prof. dr. Jasmina Talam je predstavila istraživački rad „Bosanci u Švedskoj“, korisno i poučno za cijelu bh. dijasporu.

Aplauzi su se smjenjivali u valovima, svako je navijao za „svoje“ udruženje, ali su se svi radovali jednom prelijepom danu, u kome su se miješali jezici od bosanskog do švedskog, a pjesma vezivala sve generacije. Bilo je lijepo u svemu tome sudjelovati, pogotovo što je Smotrom obilježen i Dan državnosti BiH.

Voditelji Amela Gazić i Mirsad Begović su kazali „da su svi natjecatelji pobjednici, jer to su to zaslužili svojim radom i zalaganjem, ali je ipak stručni žiri morao odabrati one najbolje!“

Pored pobjednika u svim disciplinama proglašeno je i najuspješnije udruženje za 2019.godinu. Tu titulu je ponijelo bh. udruženje BKF „Sarajevo“ Malmö s osvojenih deset nagrada na dvije završne smotre (Gislaved i Värnamo).

PREUZETO: bhsavez.org