Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine organiziralo je dvodnevnu obuku „Izazovi i mogućnosti unaprjeđenja suradnje jedinica lokalne samouprave s iseljeništvom“ kojoj su nazočili koordinatori za dijasporu iz osam jedinica lokalne samouprave u Bosni i Hercegovini.

Obuci u Neumu, koja je održana 18. i 19. listopada 2018. godine, nazočili su koordinatori za dijasporu, predstavnici sljedećih jedinica lokalne samouprave: Brod, Doboj, Donji Vakuf, Kladanj, Sokolac, Usora, Zavidovići i Živinice, koje su potpisnice Memoranduma o suradnji u području iseljeništva s Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine.

U uvodnom izlaganju pomoćnik ministrice Kemo Sarač prezentirao je aktivnosti Sektora za iseljeništvo Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, posebno one koje su predviđene Politikom o suradnji s iseljeništvom, a odnose se na izradu dokumenata za unaprjeđenje ove suradnje.

Prvog dana obuke sudionicima je prezentirana važnost komunikacije i institucionalne suradnje između jedinica lokalne samouprave i iseljeništva. Uredi za dijasporu i koordinatori za dijasporu u lokalnim zajednicama najvažnije su karike povezivanja, posebno u domenu pomoći iseljeništva u razvitku jedinica lokalne samouprave.

U sklopu ove teme prezentiran je i Interaktivni portal za dijasporu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, koji je od veljače ove godine postao ključna točka dvosmjerne komunikacije ovog ministarstva i iseljeništva.

Sudionici obuke su na temu „Razvojni planovi jedinica lokalne samouprave u ekonomskom sektoru (investicije i nova radna mjesta, razvitak malih i srednjih poduzeća, javno-privatna partnerstva, poljoprivreda, stočarstvo, turizam)“ identificirali ključne aktivnosti u radu s iseljeništvom i naveli primjere dobrih praksi u svojim lokalnim zajednicama, iz čega se moglo zaključiti da je potrebno dosljedno provoditi razvojne strateške dokumente u koje je uključeno iseljeništvo, periodično izvršiti monitoring tih dokumenata, stvarati baze podataka o iseljeništvu, održavati stalnu komunikaciju s iseljeništvom, te graditi i vratiti povjerenje dijaspore u institucije u Bosni i Hercegovini.

Drugog dana obuke u sklopu teme „Razvojni planovi jedinica lokalne samouprave u društvenom sektoru (obrazovanje, socijalne usluge, omladinske, kulturne i politika u sportu) sudionicima je prezentirana aktivnost prijenos znanja iz iseljeništva u javni sektor u Bosni i Hercegovini, koju provodi Sektor za iseljeništvo u sklopu projekta „Dijaspora za razvoj“, koji je projekt Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine i Vlade Švicarske u suradnji s Razvojnim programom Ujedinjenih naroda (UNDP) i Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM).

Uz aktivno sudjelovanje svih aktera dvodnevne obuke koordinatora za dijasporu, zaključeno je da je neophodno nastaviti dobru suradnje jedinica lokalne samouprave, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice i ostalih razina vlasti u području suradnje s iseljeništvom, te raditi i dalje na jačanju kapaciteta lokalnih vlasti kako bi se u što većoj mjeri povezali s iseljeništvom sa područja svoje lokalne zajednice i na taj način osigurali njihov veći angažman u razvitku.