Dijaspora Bosne i Hercegovine je svakim danom sve brojnija, a asimilacija građana BiH u strana društva, od Hrvatske do Australije, sve izraženija. Posebno kod mladih i djece. Među njima je sve više onih koji slabo ili nikako ne govore materinski jezik, zvao se on bosanski, hrvatski ili srpski.

Mi jesmo za dobru integraciju građana BiH u strana društva jer je to osnovni uvjet njihove persprektive u novim životnim sredinama, ali smo protiv asimilacije i iz tih razloga ćemo, i dalje, u okviru svojih mogućnosti, učiniti sve da pomognemo rad dopunskih škola BiH i pružati podporu svima onima koji rade na očuvanju identiteta i materinskog jezika građana BiH u dijaspori, zaključak je sa sastanka rukovodstva Saveza dopunskih škola Bosne i Hercegovine koji je održan u Stuttgartu.

Na sastanku u Stuttgartu razmatrani su i usvojeni dostavljeni izvještaji o radu bosanskih škola u Minhenu, Rosenheimu, Nirnbergu, Augsburgu, Ulmu, Oberlenningenu, Stuttgartu, Sindelfingenu, Ostalbu, Rottenburgu, Reutlingenu, Mannheimu, Karlsrueu, Gaggenau, Braunschweigu, Frankfurtu, Ettingenu, Meckelfeldu i Hamburgu, u prvoj polovini školske 2019/2020. godine. Sa žaljenjem je konstatovano da u pojedinim bosanskim školama, poput škola u Plochingenu, Reutlingenu, Pfalsgrafenweileru i Augsburgu, zbog malog broja prijavljenih učenika ili nedostatka adekvatnih prostorija, trenutno nema nastave.

Osim u SR Njemačkoj, na sastanku su pohvaljeni i bh. aktivisti koji rade na očuvanju bosanskog jezika i pomažu rad dopunskih škola BiH u Italiji, Velikoj Britaniji, Danskoj, Švedskoj, Belgiji, Holandiji i Australiji, kao i dobra suradnja Saveza sa Veleposlanstvom BiH u Berlinu i generalnim konzulatima BiH u Stuttgartu, Minhenu i Milanu.

Rukovodstvo Saveza dopunskih škola BiH usvojilo je i plan rada do kraja lipnja 2020. godine kojim je, između ostalog, predviđeno i organizovanje novih susreta dopunskih škola BiH, konferencije o dopunskom obrazovanju i seminara za nastavnike u bosanskim školama.

Preuzeto: Moja BiH