U vrijeme kada rasprava o održivim izvorima energije i problematizacija izgradnje mini-hidroelektrana postaje dio javnog diskursa u Bosni i Hercegovini, sve je više proaktivnih primjera proizvodnje električne energije korištenjem inovacija i novih tehnologija. U Bosanskoj Otoci nas dočekuje Ekrem Mušić, stručnjak za sunčevu energiju, koji se nakon 19 godina rada u inozemstvu vratio u domovinu.
– Odlučili smo prenijeti znanje iz inozemstva u domovinu i pomoći iskoristiti potencijal koji solarna energija ima za BiH. Početkom 2020. godine okupili smo tim koji se specijalizirao za servis i izgradnju solarnih fotonaponskih elektrana i tako je započela naša priča, prepričava Ekrem.
Zlatko Đedović, pionir u dizajnu i izgradnji solarnih elektrana u BiH, i Nedžad Nadarević, IT stručnjak koji je ubrzao digitalizaciju cijelog procesa, uskoro će se pridružiti EMT Solaru. Danas tvrtka ima suradnike širom zemlje.
Dizajn, servis i izgradnja solarnih fotonaponskih elektrana u Bosni i Hercegovini nekako je još uvijek u začetku, ali ponosni smo na 100 MW elektrana izgrađenih širom Europe, i umjesto da pričamo priču o potencijalu, govorimo o onome što je već postignuto. Također smo odlučili pokrenuti platformu Solarno.net putem koje želimo podijeliti informacije o svim prednostima sunčeve energije i razvoju ovog sektora, dodaje Ekrem.
Uz činjenicu da EMT Solar gradi solarne elektrane visoke kvalitete i trajnosti prema najvišim EU građevinskim standardima, tvrtka je trenutno u fazi izgradnje solarne elektrane u Goraždu gdje je isporučena posebna prilagodljiva čelična konstrukcija – prva takve vrste u Bosni i Hercegovini. Investitor je projektnim zadatkom postavio izgradnju sezonski prilagodljive konstrukcije u ekstremnim uvjetima.
– Posebnost je ove konstrukcije u tome što zadovoljava ekstremne uvjete rada na lokaciji smještenoj na blizu 1.200 metara nadmorske visine, zadržavajući pritom funkcionalnost sezonskog prilagođavanja. Ova konstrukcija rezultat je domaće proizvodnje, a rađena je na najmodernijim strojevima izrađenim od europskog primarnog čelika u pogonu “Ferretto” u Tešnju, napominje Ekrem.
Konstrukcija je jedinstvena zbog činjenice da je sezonski prilagodljiva i kao takva daje oko 20% bolje prinose od konstrukcija s fiksnim kutom i nagibom. Konstrukcija ima tri položaja tijekom četiri godišnja doba, čelična je i robusna, pocinčana, namijenjena je zemljopisnim područjima s ekstremnim vremenskim uvjetima (do -30 stupnjeva Celzijevih) s 15-godišnjim jamstvom. Domaće je proizvodnje i zadani je model učvršćen na dva reda stupova koji su postavljeni na betonske pragove, što ovu konstrukciju čini vrlo stabilnom.
Ovaj projekt proveden je uz tehničku podršku USAID-ovog projekta “Diaspora Invest”, u okviru aktivnosti podrške za prijenos znanja i pokretanje investicija hb. dijaspore.
Preuzeto: MojaBiH