U današnje je vrijeme, pored svakodnevnih problema, neizvjesnosti, a posebno pandemije koronavirusa, teško pronaći mir, a posebno zadovoljstvo i radost. Tu prijeko potrebnu duhovnu i fizičku opuštenost, zabavu i utočište od izazova svakodnevnog života pronalazi mala skupina građana dijaspore iz Bosne i Hercegovine i susjedstva koja je u Australiji organizirala zbog sporta, konkretno u Melbourne, u vlastitom udruženju pod nazivom “B&H Social Golf Club Melbourne”, u prijevodu B&H društveni golf klub Melbourne.
Napomenimo prvo da je golf jedna od najstarijih igara zabilježenih u povijesti sporta, da je po približno suvremenim pravilima nastao u Škotskoj u četrnaestom stoljeću i da je, uz nogomet i košarku, najpopularniji sport na svijetu. Osnovno značenje igre je gurnuti čvrstu loptu u rupu sa što manje udaraca palicom na otvorenom terenu, a tijekom igre dopušteno je koristiti četrnaest različitih palica, ovisno o vrsti udarca i samom terenu.
Lopta za golf je „bačena“ već dvadesetak godina i na prostorima naše BiH i ne zaustavlja se jer ovaj sport očito iz više razloga postaje poznatiji, prepoznatiji i popularniji.
No, vratimo se na sam početak, ideji o formiranju ovog bosanskohercegovačkog kluba u Australiji i početnim koracima u njegovom stvaranju.
Nositelj ideje i pokretač prvih razgovora i neformalnih okupljanja grupe igrača golfa bh. dijaspore, bio je već poznati sportski aktivist i entuzijast u bh. kulturno-sportskom centru Springvale u Melbourneu, Sead Aličić. Bit će da su mu postojanost i veliko zanimanje za sport, koje nosi iz svoje Bosanske Krupe, dali snage da ustraje u svojoj namjeri, da se zaigra golf i u krugu naše dijaspore, kojeg je Sead slučajno, ali strastveno zavolio u zrelim godinama. U tome mu je veliku podršku pružio njegov odvjetnik Esad Velić, također iz Bosanske Krupe, i sam sportaš i zapažen aktivist u sportskim i društvenim aktivnostima lokalnog bh. centra. Stoga su statut kluba i ostali popratni dokumenti uspješno pripremljeni kako bi se ova udruga ozvaničila. Na konstituirajućim sastancima Aličić je izabran za predsjednika, a Velić za tajnika kluba.
Posebno je važno istaknuti da je prihvaćeni statut kluba pružio otvorenu priliku za njegovo pristupanje svim građanima BiH u Melbourneu, odnosno Australiji, mladima porijeklom iz BiH, ali i svim ostalim građanima koji se osjećaju prijateljima BiH.
Upravo je ovaj otvoren stav i pristup u sastavu i organizaciji kluba doveo do toga da ova udruga danas, nakon pet godina postojanja, ima 35 aktivnih i velik broj pratećih članova.
Aktualni predsjednik kluba je Damir Dado Rizvić, a kapetan ekipe Edin Edo Hadžiefendić.
Najveći broj članova je iz BiH, iz svih njezinih dijelova, ali i iz susjednih zemalja, a član je čak i jedan poljski državljanin.
Zanimljivost je da je ovaj klub zapravo jedini golf klub bh. dijaspore u svijetu.
Sportske i društvene aktivnosti u klubu provodi njegovo članstvo, čiji je sastav nevjerojatno raznolik. Dobna struktura, nacionalni i socijalni sastav kluba, zanimanja njegovih članova – sve je to osebujan, živopisan mozaik likova sastavljenih pod zajedničkom idejom vodiljom, sportskim i humanim “zdrav duh u zdravom tijelu”. Zato se za ovu udrugu zasigurno može reći da je mala BiH na australskom kontinentu.
Prema statutu ovog kluba, a još više u praksi svojih članova, promiče sportski duh, tjelesno i mentalno zdravlje, njeguje drugarstvo i zabavu. U poetskom žargonu moto ovog kluba bio bi uistinu oda životnim radostima. Da bismo preciznije pojasnili, značajnu nijansu kulturnih i tradicionalnih boja prenesenih s našeg područja, klubu daju organizirane kratke ili duže zabave nakon završenih sportskih aktivnosti. Tada se u radosti druženja duh naših dalekih prostora uglavnom osjeća kroz humor i pjesmu, a Fahrudin Fahro, koji uvijek donosi „sa Drine vedrine“, kao prateći član ne igra golf, već se uspješno igra oko meze i roštilja i živa je zbirka podataka o klubu i njegovim članovima.
Neizbježno je naglasiti da članovi kluba tijekom svih natjecanja i nastupa imaju obavezu nositi dresove sa službenim amblemom kluba na kojem su utjelovljena znamenja BiH.
Inače, članovi kluba redovito se sastaju svaki treći tjedan na raznim golf terenima u Melbourneu i oko njega, ali i šire, a izbor je zaista velik jer se procjenjuje da u Australiji postoji oko 1500 takvih uređenih tečajeva.
Nakon svakog od ovih natjecateljskih susreta sumiraju se postignuti rezultati i proglašavaju se pobjednici prema vrlo strogo definiranim kriterijima, a ono što je očito u ovoj završnoj fazi jest da su stalni pobjednici susreta sportski duh i dobro raspoloženje ovih prekrasnih ljudi – golfera.
Autor ovih redova ostaje da izrazi veliku zahvalnost domaćinima susreta Seadu, Esadu, Ediju, Fuadu, Bošku, Mirzetu, Fahri i drugima na srdačnoj dobrodošlici, spremnosti i želji da razgovorom upoznaju javnost BiH i njenu dijasporu širom svijeta o ovoj maloj, ali vrijednoj i važnoj udrugi, i poželjeti im sretan i uspješan rad.
Autor teksta je Esad Tadžić, rođen u Kozarcu 1953. Nakon završene gimnazije, diplomirao je 1976. na Pravnom fakultet Sarajevu. Radio je i živio u Prijedoru do ljeta 1992. godine, od kada je živio u Austriji , zatim u Njemačkoj, a od 2001. u Australiji (Melbourne). Posljednjih deset godina piše izvještaje vezane za bosanskohercegovačku dijasporu i autobiografske priče protkane sjećanjima na zavičaj i život u iseljeništvu.
Preuzeto: Moja BiH