Veleposlanstvo Bosne i Hercegovine u Turskoj na svojoj stranici na Facebooku pojasnila je trenutnu situaciju u vezi s uspostavljanjem letova između dviju zemalja.

U postu koji potpisuje otpravnik poslova Željko Vasiljević navodi se kako su kroz kontakte s aviokompanijama i dijelom menadžmenta aerodroma u Sarajevu informirani da će on, prema informacijama kojima raspolažu danas, biti otvoren od 1. lipnja 2020. godine, ali da još uvijek nema konkretnih najava za letove.

“Planovi su da letovi iz Istanbula ka Sarajevu krenu sredinom lipnja, ali sada je sve do THY koji mora da izradi svoje planove i dinamiku. Naravno da Republika Turska ima svoje razloge, procjene i potrebe na osnovu kojih planira otvaranje letova prema pojedinim destinacijama. Naša želja je da se letovi uspostave što prije i sve strane su iskazale istu namjeru. Kako god se ovaj tehnički dio poslova odvijao, svi procjenjuju da bi normalna komunikacija trebala biti uspostavljena najdalje u tom tjednu od 15 do 22. lipnja. Molim vas da ovo ne uzimate kao garanciju, jer veliki utjecaj na dinamiku aktivnosti ima broj oboljelih ili umrlih u obje države tako da je epidemiološki status ipak glavni faktor koji utječe na sve aktivnosti i odluke”, napisao je.

Sve što možete trenutno vidjeti na internetu (datumi letova za Sarajevo od 10. lipnja i sl.) je posljedica ranijih najava aviokompanija koje aerodromski kompjuter vuče automatski i, za sada, to nisu točni podaci.

“Napominjemo da svi koji planiraju povratak u BiH, ali i nastavak života ili školovanja u Turskoj treba da iskoriste ovo vrijeme da dobro isplaniraju svoje obveze jer, kada prođe prva euforija, treba se vratiti normalnom životu, tj. molim vas da planirate svoj povratak u Tursku objektivno te da uzmete u obzir da bi se mogle javiti određene komplikacije ukoliko se epidemija nastavi širiti ili jačati nakon otvaranja granica, da u Turskoj iza sebe ne ostavljate nedovršene poslove ili obveze koje bi vam kasnije mogle komplikovati život (računi u bankama, računi kod telefonskih kompanija, razni ugovori o najmu stana, status u studentskom domu, status na fakultetu, potvrde o završenim semestrima, zahtjevi za odobrenje boravka u RT ili sl.). Također, informirani smo da postoji let iz Istanbula za Zagreb, preko Njemačke. Iz GK RH u Istanbulu su objasnili da se radi o komercijalnom letu, da nemaju problem da taj let koriste i naši državljani, ali da kao putnici koji tranzitiraju moraju odmah napustiti Hrvatsku”, pojašnjava Vasiljević.

Kaže i kako su kontaktirali naše Veleposlanstvo u Zagrebu gdje su ih informirali da oni ne znaju za redovne autobuske ili aviolinije za BiH, nisu uspostavljene, ali da se do granice možete transportirati automobilom nekog prijatelja ili taxi vozilom (uber ili sl.) koji košta oko 90 eura.

“Granica se prelazi pješke i dalje samostalno organizira putovanje za svoj grad. Naša (i moja) procjena je da je ovo vrlo komplikovan i rizičan način putovanja i svakako je preporuka da sačekate direktne letove za BiH. Čim ovo veleposlanstvo dođe do konkretnih i zvaničnih informacija o otvaranju aviolinije Turska – BiH odmah ćemo vas obavijestiti na našoj fb stranici. Do tada budite zdravi, ozbiljni, nemojte se opuštati i čuvajte se jer je virus još među nama”, zaključio je.