Magistrica matematike, studentica Oxforda, 23-godišnja Neira Kurtović jedan je u nizu bosanskohercegovačkih talenata, koji svoju budućnost grade u dijaspori. Radi u središtu svjetske financijske moći, “City of London¨, što joj je prvi posao. Površnom pretragom na internetu može se pronaći da je Neira jedna od najboljih matematičara na svijetu, nagrađivana na raznim natjecanjima.

Ova mlada Sarajka od malih nogu je voljela rješavati matematičke zadatke i logičke zagonetke. Ljubav prema matematici prirodno ju je vodila na natjecanja.

U osnovnoj školi sam osvojila prvo mjesto na Federalnom natjecanju, zbog čega mi je ponuđena stipendija za Sarajevo College. To mi je omogućilo dodatne pripreme i pohađanje matematičkih kampova, što mi je pomoglo da unaprijedim svoje matematičke vještine. Ponosna sam što sam tri puta predstavljala BiH na IMO-u, Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi, svjetskom natjecanju iz matematike na kojem sam osvojila brončanu medalju – kaže ona. Tijekom srednje škole osvojila je brojne druge nagrade, na domaćim i međunarodnim natjecanjima. Ovi su joj uspjesi pomogli da se prijavi na fakultet.

Primljena sam na Sveučilište u Oxfordu koje je, od Times Higher Education World University Rankings, petu godinu zaredom proglašeno najboljim sveučilištem na svijetu. Magistrirala sam matematiku i statistiku prošle godine, postigavši ​​kvalifikaciju First – Class Honours, što je najviša ocjena prema engleskom sustavu ocjenjivanja – ističe.

Prisjeća se da joj je dan kad je primljena u Oxford bio poseban, ali doznalo se da je ukupna školarina iznosila oko 100 tisuća britanskih funti, ne uključujući životne troškove.

Bez puno nade prijavila sam se za stipendije kojih je bilo samo četiri, za sve studente izvan EU. Dobila sam stipendiju sa Sveučilišta u Oxfordu – stipendiju Simon and June Li, koja mi je ‘pokrivala’ troškove školarine i života. Donatori te stipendije bili su gospodin i gospođa Lee, koje u to vrijeme nisam poznavala. Nema riječi kojima bih im se mogla zahvaliti. Nadam se da ću jednog dana to moći učiniti i za neko dijete – istaknula je.

Kaže da je Oxford ‘čarobni grad, u kojem se studentski duh osjeća u zraku’. Biti okružena matematičkim stručnjacima i studentima koji dijele slične interese bila joj je čast i nezaboravno iskustvo.

Navodi se da je Kurtović bila zaposlena u Švicarskoj UBS Investment banci u Londonu, multinacionalnoj tvrtki koja je jedna od najboljih svjetskih banaka, zahvaljujući svom trudu, ustrajnosti i sreći.

Tijekom studija imala sam priliku proučavati različita područja matematike, ali smatrala sam da je uz teorijsko učenje važna i praktična primjena. Zbog toga sam ljetovanje iskoristila kao priliku za praksu u sklopu studentskih ponuda. Prijava za praksu je zahtjevna, prolazite nekoliko testova, razgovora prije nego što poslodavac odluči koju skupinu studenata želi prihvatiti. Imala sam sreće, tijekom studija odradila sam tri prakse i informirana sam o različitim primjenama matematike kao što su data science,machine learning, bitcoin tehnology. Nakon prakse na trećoj godini, koju sam radila u Quant timu u UBS Investment bank u Londonu, ponuđeno mi je stalno mjesto kvantitativnog analitičara. Počela sam raditi u rujnu, još uvijek sam početnik. Moj tim uglavnom gradi i održava razne modele kojima je cilj odrediti cijene raznih financijskih instrumenata – kaže.

Banka u kojoj radi ima zaposlenike iz raznih dijelova svijeta. Svakodnevno su, kaže, u komunikaciji s odjelima u Hong Kongu i New Yorku, pa ima priliku razgovarati s ljudima koji žive i rade u drugim vremenskim zonama i okruženjima.

Upoznala sam mnogo ljudi iz zemalja bivše Jugoslavije, ljubazni su i sretni što mogu pomoći, pogotovo kad saznaju da sam se tek pridružila tvrtki. Na poslu još nisam upoznala nikoga iz BiH. Međutim, znam da u Engleskoj ima mnogo uspješnih Bosanaca, koji oduševljavaju svojom sposobnošću i inteligencijom. Konkretno, rade u tvrtkama poput Googlea i predaju ili se specijaliziraju na prestižnim sveučilištima poput King’s Collegea, UCL-a, Sveučilišta u Manchesteru – rekla je.

Neira Kurtović smatra da je važno raditi na sebi, jer tako možete otkriti područja interesa i raditi strastveno. Potrebno je vrijeme i energija, ali vjerujem da to vodi do željenog cilja, posla koji ćemo voljeti, u kojem ćemo uživati, biti korisni sebi i društvu. Sve učinjeno s ljubavlju i zadovoljstvom donosi najbolje rezultate. To može biti sve, što nas veseli, ne mora to biti matematika – rekla je mladim ljudima u BiH i dijaspori.

Preuzeto: 072info.com