У Шведској се магазин Савеза Бањалучана најдуже штампао од свих листова на босанском језику: значајан портал комуникације више од 100.000 Бањалучана који су протјерани у агресији на БиХ

 

Ниједан босанскохерцеговачки град није напустило толико његовог становништва као Бањалуку – скоро сто хиљада.

 

Бањалучани су расељени широм свијета – по Европи, Азији, Африци, Аустралији, Новом Зеланду… Ипак, сјета и бол за родном Бањалуком никада не престају, град је у срцима свих Бањалучана!

 

Савез Бањалучана у Шведској један је од боље организованих градских (локалних) савеза у свијету, са десетак основних организација у градовима у Шведској, у којој живи преко 12.000 Бањалучана, док у Скандинавији живи и највећа популација од око 22.000 Бањалучана.

 

Савез Бањалучана у Шведској организује већ годинама у Бањалуци културну манифестацију “Везени мост” и његује суживот, без обзира на то што град још увијек није вратио старе називе имена дијелова града и улица и што скоро ништа не чини да смо ближи нашем родном граду.

 

Магазин “Шехер Бања Лука” излази од 2009. године, двомјесечно већ пуних 15 година; штампано је 85 бројева, у тиражу од цца 1.000 примјерака, а дигитално пет бројева (од 2024).

 

Главни и одговорни уредник магазина је актуелни предсједник Савеза Бањалучана у Шведској (Riksförbundet Banjaluka i Sverige), који је окупљао и преко 5.000 чланова, Мирсад Филиповић.

 

– Бањалука је од 1991. до 1995. године доживјела велики егзодус – скоро 100.000 њених грађана морало је напустити завичај и потражити спас у беспућима свијета. О разлозима њиховог болног одласка написано је пуно новинских чланака, прича, књига, пјесама, есеја и излазе разни часописи, казао је Филиповић.

 

Шведска са 105.000 бх. грађана

 

Шведска је примила преко 105.000 прогнаника и избјеглица из Босне и Херцеговине, што је један посто шведског становништва. Географски далеко од БиХ, демократски и економски много напреднија, политички и социјално стабилнија. Морали смо учити шведски језик који је веома тежак за изговор. Требало је склапати и нове контакте, са домаћинима који су коректни, али и опрезни према странцима. Земља је то благостања, социјалног мира и информатике, друштвено веома организована, са стотинама различитих институција, асоцијација и удружења; пажњу придаје хуманитарном раду и очувању околиша, у парламенту има представнике миље партије (зелени).

 

12.000 Бањалучана у Шведској

 

Ето, у такву земљу, која нам широко отвори своја врата, стигоше и многи Босанци и Херцеговци, њих око 105.000. Многе земље су примиле бањалучке прогнанике, а једна од њих је и Шведска, специфична и занимљива држава. Већина прогнаника је морала напустити вјековна огњишта само да би спасила живот: многи нарушеног здравља, депресивни, разочарани, очајни, изгубљени почеше свој нови живот далеко од своје родне груде. Међу њима и 12.000 Бањалучана. Разбацаше нас у кампове, од Малмöа до Кируне, која је удаљена око 2.000 км од крајњег југа Шведске.

 

Савез Бањалучана у Шведској

 

Ми, Бањалучани, као најбројнија група бх. прогнаника, брзо и ефикасно смо се укључили у рад савеза и локалних удружења, те  истовремено се почели организовати у завичајне клубове и секције Бањалучана при локалним удружењима. Већ крајем 1996. на састанку у Малмöу покренута је иницијатива за стварање Савеза Бањалучана у Шведској, јер су за то већ били створени предуслови, указала се велика потреба за бољим и ефикаснијим самоорганизовањем. Процјењујем да је око 22.000 Бањалучана у Скандинавији, а од тог броја више од 12.000 у Шведској. Међу избјеглим Бањалучанима већина су Бошњаци, нешто мање Хрвати, најмање Срба. Осим у Скандинавији, највише Бањалучана је у Сједињеним Америчким Државама, Канади, Њемачкој, Аустрији, Хрватској, Словенији…

 

Бањалучани на пет континената

 

– Бањалучане након агресије на БиХ живе у градовима у Европи, Азији, Африци, Аустралији, Новом Зеланду… Потреба за организовањем Бањалучана у склопу Савеза бх. удружења у Шведској, указала се од самог доласка у Шведску. Савез Бањалучана у Шведској је направио и своју wеб страницу, свјетло дана су угледале и новине – магазин Савеза Бањалучана у Шведској – који је по родном граду и добио име “Шехер Бања Лука”. Изашло је укупно 90 бројева.

 

Магазин излази од 2009. године, двомјесечно већ пуних 15 година; штампано је 85 бројева (Штампа/Трyцк НИГД “ДНН” Бањалука) а дигитално 5 бројева (од 2024.); те има сараднике са пет континената. Редакција магазина “Шехер Бања Лука” је у Мотали, wеб: www.bl.savez.se; телефон: 0046-739 872 284; е-маил: mirsad.filipovic@hotmail.com

 

Извор: ослобођење.ба