Сунце туђег неба можда не грије као ово наше, нарочито у Скандинавији. Али је живот и стандард бољи, па се босанскохерцеговачка дијаспора успјешно асимилирала, но домовину није заборавила.
У октобру 2009. године основана је Норвешка босанска привредна комора. Захваљујући њој норвешке компаније и организације, али и босанскохерцеговачке добијају савјете и информације о норвешком и босанском тржишту од НБХК-а. Кроз њихове услуге, НБХК је у могућности да својим члановима пружи широк спектар корисних услуга, проницљивих смјерница и смислених контаката. НБХК је дио Привредне коморе Осла, Вањске привредне коморе у Босни и Херцеговини и Привредне коморе ФБИХ. Повећана сарадња између чланица ових комора и између Норвешке и Босне и Херцеговине њихов је општи циљ.
“Желимо нашим члановима пружити што више праћења у обје земље. И данас је организација са 68 компанија чланица, од којих је 49 норвешких и 19 босанских. Највеће компаније чланице у Норвешкој су Трyг Форсикринг, Пхонеро АСА, Греенстат Енергy АСА. У Босни, највеће компаније чланице су БХТелецом и Еуро Асфалт”, рекао нам је Линдов наводећи два највећа пословна пројекта која су до сада завршили су:
- “Савјетници и ангажирани консултант од стране Греенстата за њихов стартуп у БиХ.
- Оснивање НОР/БИХ Инвест АС у Норвешкој.
Уз све ове пословне активности, раде и на јачању волонтирања и приправности у Босни и Херцеговини.
“2022. године започели смо пројекат: Јачање ургентне приправности у руралним крајевима Босне и Херцеговине. Сврха овог пројекта је пронаћи ватрогасна возила и возила хитне помоћи у Норвешкој која се могу купити и донирати мањим опћинама и градовима у Босни и Херцеговини. 2023. године донирали смо наше прво ватрогасно возило општини Трново. А 2024. године купили смо наше друго ватрогасно возило које смо донирали опћини Столац. Осим тога, били смо активни дио покретања Дугнад пројекта ‘Чиста природа’. Подржавамо ово, јер то видимо као прилику за стварање духа услуге и система рециклаже кроз Томра у Босни и Херцеговини. Такође смо спонзори бх. репрезентације у санкању и сваке године подржавамо разне друге спортске тимове”, рекао је Линдов за “СБ”.
“НБХК је тренутно бх. организација у Норвешкој која има највеће активитете на разним пољима поред Исламске заједнице БиХ у Норвешкој. Сваке године спроведе разне пројекте у пољима повезивања БиХ и Норвешке. Наши главни активитети су наравно на привредном пољу, и ми служимо у Норвешкој као прва адреса пуно фирмих које имају упите за повезивање са бх. тржиштем, и на исти начин бх. фирмама које се желе повезати са Норвешком. На нашу радост ми смо већ повезали више фирмих из обје државе и били смо дио једног норвешко-босанског тима који је довео Греенстат у БиХ да улазу у обновљиве изворе енергије. Поред привредних активности што НБХК спроводи свакодневно, ми тренутно имамо и 3 активна пројекта у БиХ”, навео је Линдов за “СБ”.
Ријеч је о ова три пројекта:
- Јачајмо ургентну способност у руралној БиХ:
Кроз овај пројекат НБХК додјељује ватрогасну и спасилачку опрему широм Босне и Херцеговине. Пројекат је започео управни одбор НБХК 2022. и активно се ради од тада. 2023 је дониран први ватрогасни камион општини Трново у Кантону Сарајеву. А 2024. смо донирали други ватрогасни камион општини Столац у Херцеговини. Поред камиона комора је кроз овај пројекат донирала и спасилачку опрему и прве помоћи планинарском друштву Бужим, Ватрогасцима Стоца и Трнова, и сад иде један такав пакет у Какањ. Настављамо кроз овај пројекат радити да и у 2025. години донирамо један ватрогасни камион и да на тај начин наставимо развијати ову грану помоћи у БиХ.
- Спонзорство Санкашком савезу БиХ
Од 2023. су спонзори босанскохерцеговачке санкашке репрезентације. Кроз активни контакт са предсједником савеза Сенадом Омановићем, видјели су да је овом спорту потребна новчана подршка. Из тог разлога су се одлучили да буду спонзори да помогну развоју овог спорта у БиХ и да БиХ буде представљена на сљедећим зимским олимпијским играма у овоме спорту.
- Пројекат Чиста пририода:
Кроз овај пројекат комора заједно са својим сарадницима подржава развој еколошког размишљања у БиХ. Пројекат је започет у опћини Бужим у Унско-санском кантону, на отварање пројекта је дошла норвешка амбасадорица у БиХ. Пројекат настављају ширити и у друге општине у БиХ.
“Нама је кроз ово циљ да људи сами науче важност чисте природе и да је сами чувају и да у будућности неморамо гледат дивље депоније смећа крај путева и крај наших ријека”, навео је Линдов.
На крају је додао:
“Оно што је нама посебно значајно јесте да смо добили повјерење званичне Норвешке. На наше упите о привредним питањима одговарају министри и замјеници министара у брзом року. Ми данас имамо међу нашим члановима три велике норвешке компаније које су се учланиле након што су им то препоручили званични органи Норвешке. То нам указује да смо израсли у једну организацију која је поштована, у Норвешкој, али у Босни и Херцеговини. Морамо ту и похвалити нашу Босну и Херцеговини. Наши представници често у БиХ имају састанке са релевантним институцијама кад имамо конкретне пројекте који се разматрају”, открио је предсједник Норвешко-босанске привредне коморе Ахмед Линдов за “Слободну Босну”.
Извор: www.slobodna-bosna.ba