У оквиру програма „Пренос знања стручњака из дијаспоре/исељеништва у јавне институције и установе у БиХ“ Министарства за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине, у периоду од 4. до 12. новембра 2024. године, на Факултету политичких наука Универзитета у Сарајеву ангажован је проф. др Хариз Халиловић (Halilovich), социјални антрополог и професор глобалних студија на Факултету глобалних, урбаних и друштвених студија на RMIT University u Melbourneu, Аустралија.

 

Проф. Халиловић ће држати предавања студентима Факултета политичких наука на предметима Теорија информација, Јавно мнијење, Основе социјалне политике, Политика и посмодерна, Социологија cyber – culture, као и предавање на семинару  Social Issues in International Perspectives, те одржати радионицу за младе научнике на тему Етика у друштвеним истраживањима, као и јавно предавање „Учење из близине” .

 

Проф. Халиловић је и гостујући професор на University of California, Los Angeles (UCLA) и на Универзитету у Сарајеву (у оквиру докторског програма глобалних студија у Центру за интердисциплинарне студије „проф. др Здравко Гребо“, те је члан менторског вијећа на Свеучилишту у Задру. Истраживачке теме којима се професор Халиловић бави укључују миграције, транслокалне идентитете, политички мотивирано насиље, друштвено памћење и босанскохерцеговачку материјалну и нематеријалну културу у БиХ и у Дијаспори (првенствено у Аустралији, Шведској, Аустрији и САД). Објавио је пет књига и око стотину радова у научним часописима, као и у бројним зборницима. За свој рад добио је већи број награда и признања. Његова књига Places of Pain (Мјеста бола), с освојеним другим мјестом на престижном такмичењу The Prose Awards (археологија и антропологија), је најбоље пласирана књига из антропологије објављена у Сједињеним Америчким Државама у 2013. Поред научних публикација, професор Халиловић је објавио и низ ангажованих публицистичких текстова и књижевних радова на босанском и енглеском језику.

 

Кроз своје истраживачке пројекте, професор Халиловић је до сада осигурао четири стипендије за докторанде из БиХ, који су, под његовим менторством, успјешно завршили своје  докторате у Аустралији. Као предавач и истраживач, редовно учествује у љетним школама, конференцијама, промоцијама књига, рецензијама публикација, менторству студената и другим академским активностима у БиХ. Уско сарађујући с Ректоратом УНСА, успјешно је реализовао потписивања споразума о академској размјени и сарадњи између РМИТ и УНСА 2023. године, што је за сада једини споразум те врсте између Аустралије и Босне и Херцеговине.