Неум је у протекла три дана био домаћин састанка USAID-овог пројекта Diaspora Invest, на којем су представници 30 партнерских локалних самоуправа разговарали о јачању сарадње са дијаспором.
Прва фаза пројекта
Једна од главних порука састанка је да дијаспора жели наставити с улогом покретача промјена, а о томе свједочи недавни ангажман стручњака из емиграције који су основали неформалну групу Пословног савјетодавног вијећа дијаспоре БиХ. . Вијеће окупља 21 особу из 11 земаља свијета, а циљ им је да помогну у ширењу позитивних прича из наше земље, стварању мреже сарадника и привлачењу инвеститора, саопштено је из USAID-а.
Добрила Боба Вукмановић, пројект менаџер USAID-а у Босни и Херцеговини, подсјетила је да је прва фаза пројекта Diaspora Invest за пет година својим резултатима надмашила очекивања.
– За нас је то био веома иновативан, али и ризичан подухват, јер ниједан донатор није имао тако свеобухватан пројекат који је у потпуности фокусиран на дијаспору. У тој првој фази подржали смо 164 компаније повезане са дијаспором. Углавном су то биле нове компаније, просјечне старости од 11 мјесеци. Довели смо нови капитал у земљу и покренули велику причу – рекао је Вукмановић.
Она је додала да прва фаза пројекта даје изузетне резултате.
– Због тога смо покренули још један пројекат вриједан 15,7 милиона долара, чије резултате већ видимо кроз многе активности, укључујући и овај скуп. Фокусирани смо на рад са 30 локалних заједница као носилаца развојних пројеката у својим срединама, у чему дијаспора има кључну улогу. Чињеница да данас имамо представнике из 30 општина и градова је знак да у тако малој земљи постоји јасна опредијељеност да кроз укључивање дијаспоре треба да направимо пословни искораци и створимо позитиван амбијент – навео је Вукмановић.
Међу тих 30 општина и градова је и Мостар, гдје су одобрена четири захтјева за суфинансирање инвестиција дијаспоре.
Према ријечима Жељке Дујмовић из градске управе Мостара, резултати су их позитивно изненадили и вјерују да ће допринијети њиховом даљем развоју.
Општина Берковићи прва се укључила у другу фазу пројекта Диаспора Инвест. Иако се ради о малој локалној заједници, учињени су важни кораци на побољшању услова за потенцијалне инвеститоре из дијаспоре.
– Анкета постављена за умрежавање дијаспоре даје нам наду да смо препознали људе који су спремни да инвестирају и помогну свом мjесту. Мислим да ћемо сви отићи одавде са идејама за унапређење рада и начинима да доведемо нове инвеститоре – рекао је Драшко Џомбета из Берковића.
Учесници су могли чути и искуства из Цазина, гдје је крајем прошле године одржан веома успјешан и изузетно посјећен пословни форум дијаспоре, чији је резултат била размјена искустава и ширење позитивне енергије везано за ову тему.
Љубиње се похвалило првом инвестицијом, а да овакви скупови значајно доприносе видљивости општина и градова потврдио је и Џанан Сердаревић из Општине Центар Сарајево, рекавши да вјерује да локалне заједнице у Босни и Херцеговини имају знање, али им је потребно да раде више како би постали видљивији инвеститорима из дијаспоре.
Представници локалних самоуправа посебно су похвалили флексибилност коју су добили у овом пројекту, а чули су и корисне савјете стручњака из ирске дијаспоре Martina Russella о томе како промијенити перцепцију јавности и укључити дијаспору у локални развој.
– Када размишљамо о ангажману дијаспоре, углавном размишљамо о томе шта они могу да ураде за нас, шта и како могу да уложе, а да се не питамо шта можемо да урадимо одавде да их привучемо. Задње о чему причамо су људи, а људи доносе одлуке о повратку, преношењу идеја, искустава, па чак и инвестирању – рекао је између осталог Расел.
Рекао је да треба кренути од три кључна питања за дијаспору: шта можемо учинити за вас (шта вам можемо понудити); да сте на нашем мјесту, шта бисте радили и да ли знате некога ко би инвестирао?
Комуникација на друштвеним мрежама
Армин Алијагић из удружења „Наша перспектива“ говорио је о најбољим праксама у организацији и промоцији пословних догађаја за дијаспору, материјалима који се креирају за ове пословне форуме, са фокусом на видео материјале и инвестиционе брошуре које имају дугорочну вриједност.
Други дан састанка био је посвећен комуникацији на друштвеним мрежама као корисном алату за ефикасно ангажовање дијаспоре, као и вјештинама за представљање инвестиционих потенцијала и понуда, док је трећи дан био посвећен родној инклузији и напорима за умрежавање дијаспоре.
Друга заједница Мреже практичара била је одлична прилика за размјену информација, искустава, али и изазова, чиме су створена вриједна партнерства за будући развој, наводи се у саопштењу.
Извор: FENA