С обзиром на важност дијаспоре у економском сегменту БиХ, рачунајући прије свега годишњу потрошњу и узимајући у обзир пандемију коронавируса те рестриктивне мјере, покренута је иницијатива да се олакша долазак дијаспоре у домовину, али уз све заштитне мјере.

Иницијативу су покренули Ахмед Хусагић, координатор за интеграцију аустријске политичке партије СПО, те државни делегат у Дому народа БиХ Денис Бећировић (СДП). Циљ је прије свега ублажавање економских посљедица изазваних пандемијом коронавируса, што ће БиХ значајно погодити.

Од велике је важности да се у Босни и Херцеговини усвоје рјешења како би се отвориле границе за грађане, али у исто вријеме испуниле и све заштитне мјере како зараза коронавирусом не би била увезена са стране.

Почетком “корона-кризе” држава Босна и Херцеговина је увела забрану уласка за стране држављане на своју територију. Због те мјере је, како тренутно ствари стоје, у овој години упитан долазак великог броја Босанаца и Херцеговаца који имају држављанства других држава. Такођер, због мјера карантина отежан је и улазак у Босну и Херцеговину грађанима који посједују бх. држављанство, а раде у иностранству.

“Узимајући у обзир повезаност дијаспоре с Босном и Херцеговином и њихову жељу за посјетом домовини, али и олакшавање путовања пословних људи, покрећемо иницијативу према надлежним државним органима за доношење конкретних мјера како би наши грађани могли овог љета провести годишњи одмор у својој Босни и Херцеговини”, наводи се у иницијативи.

Надлежни органи требају имати на уму да Свјетска банка процјењује да ће Босна и Херцеговина имати пад готовинских дознака од дијаспоре 20% у односу на прошлу годину, када је званичан обим дознака износио око 2,4 милијарде КМ, а незванично око 4 милијарде КМ. Поред одржавања контаката дијаспоре с породицама и пријатељима из Босне и Херцеговине, њихов долазак ће омогућити и већи прилив новца који је за Босну и Херцеговину о овој кризи пријеко потребан.

“Увијек нам мора бити јасно и да се, без обзира на то који данас пасош посједују, ради о грађанкама и грађанима Босне и Херцеговине. Сви они у овој земљи имају своје породице и њихово је елементарно људско право да их посјете и неко вријеме проведу у њиховој близини. Наравно, свака акција органа власти Босне и Херцеговине мора подразумијевати бригу за здравље наших грађана. Једна од опција свакако је увођење брзих тестова на граничним пријелазима, а мјера која већ постоји у пракси одређених европских држава је слободан улазак на територију државе под условом да путник приложи валидан лабораторијски налаз да није заражен коронавирусом не старији од четири дана.

Због тога позивамо Вијеће министара БиХ да, у сарадњи с надлежним органима и институцијама, донесу одговарајуће мјере којим ће уз све друге мјере заштите здравља омогућити лакшу физичку комуникацију дијаспоре с њиховом домовином. Те мјере потребно је дефинирати и прописати што прије како би наши грађани могли на вријеме планирати свој боравак и како би им се правовремено послала порука да су добродошли у својој домовини Босни и Херцеговини”, закључују аутори иницијативе.

 

Преузето: Клиx ба.