Како се приближавамо 11. јулу, најтужнијем датуму у модерној историји БиХ, Босанци и Херцеговци широм Аустралије започели су комеморативне свечаности којима одају почаст жртвама сребреничког геноцида. Пошто је недавно Генерална скупштина УН усвојила Резолуцију о обиљежавању 11. јула као Међународног дана рефлексије и комеморације жртвама геноцида у Сребреници, свакако да је ова 29. годишњица највеће босанске трагедије добила појачану ноту достојанства и обавезе чувања еманета да се никада не заборави, и да се никоме и никада не понови. Временом, Сребреница је постала симболом страдања свих недужно убијених током босанског рата. Програми комеморације одржавају се ових дана у свим већим градовима Аустралије, у Мeлbоурнe-у, Сydнey-у, Пeртh-у, Adeлaide-у, Bрiсbaнe-у и у згради босанске амбасаде у Caнbeррi. О догађајима су говорили Сенада Суљагић, вијећнице општине Bрiмbaнк Вicторia Bорg и Вiрgiнia Тaкос, Амела Адеми, Џенита Ченгић, Мухамед Мерџанић и Њ. Е. амбасадор БиХ за Аустралију и Нови Зеланд, господин Кемал Муфтић.

У суботу, 6. јула, у друштвеној сали Босанског исламског центра “Deeр Пaрк”, на западној страни Мeлbоурнe-а, новооснована асоцијација “Дјеца Сребренице” (Chiлdрeн оf Сребреница) приредила је комеморативни скуп с којег је послана снажна порука мира. Током комеморације, дијелећи животне приче преживјелих и оних који су изгубили своје вољене у јулу 1995. године у Сребреници, кроз галерију слика и предмета вољених, те списком имена свих 8372 убијених, приказана је истина о геноциду у Сребреници и цијелој БиХ. Свједочења су била потресна и често прекидана сузама.

“Дјеца Сребренице” су поручили да је Резолуција о геноциду у Сребреници прихваћена од цијелог свијета, те да је њихов задатак да не забораве, упознајући Аустралце и млађе генерације с трагедијом Сребренице, и да причање о Сребреници буде опомена да се треба борити истином како би добро владало свијетом.

О суштини асоцијације “Дјеца Сребренице” говорила је секретарица асоцијације, млада правница Сенада Суљагић, која је у Сребреници изгубила оца и још многе чланове ближе фамилије.
“Циљ наше организације је да користимо лекције из Сребренице у борби против мржње и нетолеранције како би помогли изградњи бољег и сигурнијег друштва за нас све… Памтити, научити и дати подршку су наша главна три циља.”, казала је госпођа Суљагић и додала:

“Сребреница није само географски појам већ симбол нашег колективног бола као народа, а на глобалном нивоу то је симбол онога што се може догодити било гдје у свијету када моћ и мржња егзистирају без лимита. Имамо поруку за оне који су такођер страдали у рату: од Приједора до Фоче, од Зворника до Вишеграда и свих мјеста у БиХ, а то је да се сјећамо и ваших најмилијих, јер је Сребреница симбол и вашег бола.”

Скупу су присуствовале, између многих званица аустралијског политичког и јавног живота, вијећнице Општине Brimbank Viktorija Berg и Virdžinija Takos, изразавајући своју дубоку емпатију са болом босанске заједнице, пружајући им своју подршку и поштовање.

О планираној комеморацији на источној страни Melbourne-а у организацији Удружења преживјелих Сребреничана “Подриње” говорила је његова чланица Амела Адеми која је навела посебност овогодишње комеморације због усвојене УН-ове Резолуције о Сребреници која истиче одавање почасти жртвама, али и важност памћења и учења из таквих мрачних поглавља историје.

У Новом Јужном Wales-у такoђе је почео богат програм обиљежавања сјећања на Сребреницу, под истоименим називом, о којима је говорила госпођа Џенита Ченгић, једна од носилаца активности организације овог значајног догађаја, а ради се о изложби слика и артефакта у Босанском културном центру у Leppingtonu, приказивању филма Др Илијаз, мировној шетњи кроз Sydney, те великој комеморативној свечаности планираној управо 11. јула.
Босански културно – спортски центар у Perth-у већ деценијама обиљежава Дан сјећања на жртве Сребренице, па ће и ове године уприличити дводневно изложбу фотографија о Сребреници, али и других подручја страдања у Босни И Херцеговини.
“Ако заборавимо те гнусне догађаје из прошлости, онда нисмо вриједни постојања, јер сви злочини се понављају у случају да се они заборављају”, нагласио је директор Центра у Perth-у, господин Мухамед Мерџанић.
На крају, амбасадор БиХ у Аустралији, господин Кемал Муфтић је истакао да ће амбасада такође организовати, као и сваке године, један комеморативни скуп, гдје ће се званице и дипломатски кор подсјетити онога што је било.
“11. јули је Дан комеморације, Дан сјећања и он има своје мјесто као такав, на достојанствен начин требамо обиљежити тај дан и сјетити се оних који су директне жртве, а посредне жртве смо сви ми, који дијелимо тај осјећај страдалника”, истакао је амбасадор Муфтић.
Босанци и Херцеговци Аустралије, још једном су показали да једним срцем куцају за вољену Прву домовину, Босну и Херцеговину.