Измјеном прописа о платним услугама и банкарству, тржиште Европске уније уводи тзв. “отворено банкарство” које ће радикално побољшати расположивост и ефикасност финансијских услуга становништву и малим и средњим предузећима.
Ради се о регулативи која омогућава трећим лицима да (уз пристанак корисника) слободно приступе банковним информацијама како би крајњим корисницима пружили нове могућности повољније штедње, јефтинијих кредита и улагања, и ефикаснијег и бржег плаћања, посебно у дигиталном окружењу.
Све је почело прије три године када је нова легислатива о отвореном банкарству у Уједињеном Краљевству захтијевала да девет највећих банака стави на располагање финансијске информације о својим клијентима било којој законски регулираној трећој страни, како би омогућила развој апликација које су прилагођене потребама корисника. Банке су тако постале дужне осигурати приступ подацима у сигурном и стандардизираном формату сваки пут када њихови клијенти дају дозволу за такво поступање. Модел “отвореног банкарства” су затим усвојиле друге банке у Великој Британији, да би се оно затим проширило у више земаља, подстакнутом и Директивом о платним услугама (ПСД2) Европске уније, осмишљеном за повећање конкуренције и иновација на европском тржишту.
Овакав приступ значајно одступа од данашње ситуације гдје банке љубоморно чувају податке својих клијената те на тај начин онемогућавају трећим лицима да понуде боље, јефтиније или ефикасније услуге њиховим клијентима. Отворено банкарство значи да сви подаци које банке имају о свим клијентима, пословницама, банкоматима и слично постају доступни свима. С друге стране, клијенти могу видјети ко користи њихове податке и на који начин, те такво кориштење овластити, забранити, или чак податке и наплатити.
Ту је дошло до развоја читавог низа компанија које су одлучиле искористити нове прилике за иновације, а међу њима је и ‘Finsxark’. Аднан Шпоро и Ален Хасичевић, два Босанца са адресом у Шведској, имена су иза ове платформе за отворено банкарство, које са собом носи шансу за промјену начина пословања и управљања финансијама у савременом добу. Но, оно још важније, “Finsxark” је покренуо и “HiQ”, своју сестринску компанију у Босни и Херцеговини, која је данас постала средиштем пословања и развоја ове групације.
“Окупили смо изванредне и талентоване људе у БиХ, који су показали да можемо много, захваљујући чему постајемо пожељан партнер за сарадњу у сектору отворених финансија. Посљедњих неколико мјесеци били су кључни за Finsxarkов развој. Без сумње, једна од прекретница коју је вриједно споменути био је примање службеног одобрења од стране Финансинспектионен (шведско тијело за финанцијски надзор) које омогућава Finsxarkу да пружа своје услуге широм Европе. Процес је захтијевао велику количину правне стручности, значајну припрему и знатна улагања у смислу времена и трошкова, али био је то пресудан корак који ће оснажити овај стартуп да се етаблира у сектору”, додао је Шпоро.
Искориштавајући своју отворену финансијску платформу, Finsxark омогућава предузећима да појачају своју понуду иновативним финансијским рјешењима, попут директних плаћања (конкурентна и паметна алтернатива картичним плаћањима) те различитих других рјешења вођених банкарским подацима. Најједноставније речено, компанија која продаје своје услуге и производе путем интернета сада може понудити купцу плаћање од банке до банке која не укључује картично пословање и донијети уштеде клијентима.
“Кроз наш рад у Босни и Херцеговини осигурали смо стручну и младу радну снагу која прати иновације и захтјеве тржишта. Још једном смо показали да та повезаност наших људи у Скандинавији и домаће радне снаге у БиХ представља рецепт за пословни успјех, с обзиром да смо на тај начин имали олакшан приступ међународном тржишту, али и новим трендовима и иновацијама”, поручио је Тарик Јажић из “HiQ” уреда у Сарајеву.
Захваљујући подршци УСАИД пројекта “Диаспора Инвест”, компанија “HiQ” је отворила 16 радних мјеста у посљедњих годину дана, а оснивачи су увјерени да ће и 2021. донијети нови раст и нове прилике.
Преузето: Клиx.ба