Инжињери без граница Швицарска, 19. априла ове године у 19:00 х, путем онлајн платформе, представљају пројекат који се у Градачцу реализовао за социјално угрожене категорије, тачније жене. Пројекат свесрдно подржава и и-платформа, а сам догађај реализоваће се на енглеском језику.
Овај значајан пројекат реализује се у околини Градачца, на сјеверу Босне и Херцеговине, а с циљем пружања нових домова социјално угроженим женама које се и дан данас, свака на свој начин, боре са посљедицама рата у овој држави. Иницијаторка овог пројекта је госпођа Хазима Смајловић која је порјеклом из Градачца, али тренутно живи у Швајцарској.
Пројектни тим Инжињера без граница Швајцарска одговоран је за управљање пројектима и финансирање, координирање, планирање као и изградњу кућа. Све ово дешава се с циљем промоције и оснаживања женске аутономије.
Пројекат, такођер, подржава и хуманитарна организација „Наш извор“.
Све у свему, ријеч је о својеврсном пилот пројекту јер ће се, на овај начин, оснаживати заједничко живљење које, у Босни и Херцеговини, још увијек није објеручке прихваћено. На тај начин покушава се превазићи устаљено патријархално размишљање. Такођер, овим путем, сматрају реализатори пројекта, женама ће се омогућити да се њихов глас снажније чује. Због свега наведеног, Општина Градачац и надлежна ресорна министарства Кантона Тузла такође су ативно укључени у овај пројекат.
Као што је већ наведено, уз иницијаторку Смајловић, пројекат је подржан од организације Инжињери без граница Швајцарска, архитектонског студија ТЕН, и других судионика који, с великом преданошћу, подржавају овај пројекат. Укупна вриједност пројекта износи 227.500 ЦХФ.
Инжињери без граница Швајцарска представљају непрофитну организацију која активно дјелује на пружању развојне помоћи. Са око стотињак чланова / волонтера, организација вриједно ради на оснаживању заједница и појединаца које се тренутно налазе у неповољном положају, а путем инжињерских пројеката и трансфера знања.
Ово је архитектонски и истраживачки студио са сједиштима у Цириху и Београду којег чине архитекте, дизајнери, писци, академици… Тако окупљени, све своје пројекте спроводе са специјализираним одјелима за истраживање, са колегама које дјелују на пољу цивилног друштва, локалне самоуправе, али и приватним клијентима.
Овим путем позивају се инжињери, донатори и друге особе заинтересоване за овакве приче да нам се придруже 19. априла.
Преузето: i-platforma