Udruženje „Business Woman of BiH“ povezuje žene iz BiH u Austriji – od studentica do umirovljenica. Glavni cilj je, kažu osnivačice, jačanje pozicije i promocija žena poduzetnica u Austriji i BiH.

„Business Woman of BiH”, je platforma za razmjenu informacija i umreževanje žena koje u Austriji žele graditi karijeru, a čiji glavni cilj djelovanja je, jačanje pozicije i promocija žena poduzetnica u Austriji i BiH.  Inicijatorke ideje su poslovne žene bosanskohercegovačkog podrijetla, koje su iz potrebe za kvalitetnim informacijama pokrenule platformu za razmjenu iskustava na materinskom jeziku, što je onda preraslo u formalno udruženje, koje sada već i praktično zastupa interese članica, kaže predsjednica Lejla Tinjić-Zaimović:

„Udruženje svojim članicama pruža potporu kroz edukacije, umrežavanje, razmjenu znanja i iskustava i jednostavno motivira žene da preuzmu vodeće uloge. Članice imaju mogućnost i za promociju svojih usluga i proizvoda, a privatno nam je neprocjenjiva platforma za moralnu podporu“. Udruženje ima za cilj da postane glavna internacionalna platforma za poslovno umrežavanje poduzetnica bosanskohercegovačkog podrijetla.

Registrirano prije tri godine, udruženje je već uspjelo okupiti brojne žene raznih profila i iskustva. Članice su pravnice, odvjetnice, doktorice, IT-eksperti, menadžerke i konsultantice, ali i studentice i umirovljenice. “Upravo u toj raznolikosti leži snaga udruženja, jer se razmjenjuju iskustva i nudi potpora iz raznih oblasti poslovanja”, kaže Tinjić-Zaimović.

Sa ciljem umrežavanja udruženje tako surađuje i sa drugim organizacijama sličnog tipa kao što su PWN Vienna – Professional Women’s Network, Udruženje poslovnih žena u BiH ili pak UN-Women Guild, te učestvuje na raznim drugim sličnim dešavanjima i festivalima: Festivalu savremene žene u Tuzli, Danima poduzetništva žena, okruglom stolu na temu jačanja ženskog liderstva u BiH, ili npr. Business salonu na temu Female entreprenuership and Digitalisation.

Panel diskusija “Woman in Business: Making it in Austria” ponudila je platformu za internacionalno umrežavanje, te mogućnost da se čuju iskustva žena koje su već ostvarile uspješnu karijeru u korporativnom svijetu. Razgovaralo se o izazovima i o tome kako doći do top pozicija, te osnažiti i motivirati žene da preuzmu vodeće uloge, da budu autentične, da se izgrade u vrsne menadžerice i liderice i budu inspirativni uzori.

„Na putu izgradnje internacionalne karijere ili vlastitog biznisa u internacionalnom okruženju ili u stranoj državi, naići ćemo prvo na izazove uvjetovane kulturološkim razlikama, na primjer načinom komunikacije, odnosom prema hijerarhiji, percepcijom moći, izgradnjom povjerenja, načinom upravljanja vremenom, načinom pregovaranja i donošenja odluka, odnosom prema riziku i slično”, priča Nadina Gradaščević, internacionalna konsultantica za razvoj biznisa i liderskih vještina.

Austrijska kultura se odlikuje vrijednostima poput sistematičnosti, orijentiranosti na činjenice i izvršenje zadataka, fokusiranosti na stručnost, dugoročnosti i održivosti dok se bosanskohercegovačka kultura i druge slične kulture odlikuju opet fokusiranošću na izgradnju odnosa, fleksibilnošću, empatijom i prilagodljivošću.

“Neki od izazova za menadžerice i poduzetnice iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i iz država koje su primarno orijentirane na izgradnju odnosa su direktnija komunikacija, dugoročno planiranje vremena, te jasnija podjela između poslovnih i privatnih aspekata života. Često se dešava da se ponašanje austrijskih kolegica ili poslovnih partnera opiše kao distancirano i hladno, i tu već imamo prvi izazov u izgradnji povjerenja, a koje je osnova za uspješno poslovanje. Različitosti u kulturama, društvenim i ekonomskim sustavima i uvjetima rada mogu biti izazov, ali trebamo težiti ka razumijevanju istih, a ne interpretaciji ili generaliziranju”, kaže Gradaščević, koja iza sebe ima dugogodišnje iskustvo profesionalne savjetnice, te menadžerice u oblasti investicijskog bankarstva i eksperta za tržište kapitala.