У општини Равно је одржана манифестација промоције гастрономске понуде локалне заједнице под називом Равањски бронзин. На догађају су се окупили Равњани, али и заинтересовани туристи и мјештани сусједних општина. О Равањском бронзину смо разговарали са Драганом Чокљатом, нашим домаћином у овом мјесташцу на југу Херцеговине.

„Крај је десетог мјесеца, те се у Равном обиљежава крај туристичке сезоне. На овој манифестацији желимо представити локалну гастрономску понуду. Ту су позната јела попут ћешкека и пирјана, јањетине испод пеке, лешо јањетине, домаћи сухомеснати производи. Када то повежете са приликом да обиђете природу, културну баштину, одрадите бициклистичке туре, једноставно имате викенд и више дана активног и садржајног одмора, који можете провести у нашој заједници. Млади и стари уживају у овоме, те су овакви догађаји прилика да се сви окупимо. С поносом могу рећи да је наш хотел овог викенда пун туриста из иностранства, те смо доста тога направили доброг ове сезоне, а за још боље резултате требамо континуирано радити на проширењу понуде,“ поручује Драган Чокљат, власник хотела „Станица Равно“.

Хотел „Станица Равно“ је једна од значајнијих инвестиција у развој туризма локалне заједнице, који је и кроз подршку и сарадњу са УСАИД Пројектом „Диаспора Инвест“, потврдио значај сарадње са исељеништвом на јачању локалне туристичке понуде. Да је фокус локалне заједнице туризам потврђује и начелник Опћине Равно Андрија Шимуновић.

„Циљ данашње манифестације је очување и промоција традиционалне гастрономске понуде. Промовишемо Равно, традицију, желимо обогатати понуду. Управо, развој општине Равно је базиран на развоју туризма. Имамо све већи број гостију, долазака и ноћења. Ја вјерујем да ћемо у скором периоду постати врхунска дестинација руралног туризма. Пројект који је реализовала обитељ Чокљат, не само да је обогатила простор Општине Равно, јер имате овај хотел као јединствен. Када је 1901. отворена станица Равно, та зграда је била средишња тачка, и данас је то локација која има све садржаје. Простор је препознат од јавности и туриста, те кроз сарадњу Општине, инвеститора и свих заинтересованих, можемо направити велики искорак на овом пољу, што потврђује и успјех данашњег окупљања“, додао је начелник Шимуновић.

„Општина Равно препознаје вриједности наше локалне заједнице, које сада желимо на прави начин валоризовати. Велики број насељених мјеста у некој изворној форми, очувана архитектура и камена градња, богата гастрономска понуда, близина Јадрана, све то може од Равног створити дестинацију која има кључне елементе за развој агротуризма. Мислим да је Равно препознато као локација којој ће људи тежити, као локација у близни мора, које опет нуди тај неки мир и друге садржаје далеко од гужве, те прилика да туристи на различите начине доживе своје дане одмора“, закључио је начелник Шимуновић.

Равањски бронзин био је и изврсна прилика да сазнамо како се прави познато локално јело пирјан. “За пирјан су потребне најмање три врсте меса у приближно једнаком омјеру, а основне су биле говедине, сушена овчетина и домаћа кокош. Месо је требало изрезати на крупније коцке и ставити у већи лонац, те прелити хладном водом. Куха се затим на лаганој ватри док се не би одвојиле кости. Затим се прохлади, оциједи и очисти од костију, па врати месо у воду у којој се кухало и на лаганој ватри куха још најмање три сата док вода готово не испари. Воде не смије бити ни превише ни премало, него толико колико је довољно да не загори. Повремено би се јело промијешало, а пирјан се једе топао,” појашњавају нам мјештани. Поред тога, за Равно је карактеристична раштика са сухим месом, равањски уштипци, ћешкек, гаовица, пура и лојаница. Активности попут организовања Равањског бронзина, те позитивни примјери улагања повратника и инвеститора из дијаспоре, показују да мале заједнице проактивним радом могу направити важан искорак ка развоју туризма, руралном развоју и одрживим бизнисима који ће креирати нова радна мјеста и улагања у будућности.

Преузете: Диаспора Инвест