Ivana Čulić na kraju srednjoškolskog obrazovanja još nije znala što će studirati. No tada je shvatila da je kemijska tehnologija savršena za nju – spoj prirodne znanosti i inženjerstva u kojem se nešto stvara

Dvadesetsedmogodišnja Ivana Čulić studentica je prve godine master studija na Fakultetu za kemiju i kemijsku tehnologiju u Ljubljani. Kao uvijek znatiželjna osoba spremna naučiti nove stvari, Ivana je već odredila prioritete – u bliskoj budućnosti želi položiti ispite i diplomirati, a u sljedećih deset godina željela bi mapirati i analizirati vodotoke u Bosni i Hercegovini te projektirati održiv i učinkovit sustav njihove zaštite.

Kada je upisala četvrti razred gimnazije u Novom Gradu, Ivana Čulić još nije znala što bi mogla studirati. Njezina starija sestra već je započela studij u Banjoj Luci, a Ivana je počela istraživati ​​studijske programe Sveučilišta u Banjoj Luci. Odmah su je privukle prirodne i inženjerske znanosti, a prvi izbor bio joj je upisati Strojarski fakultet:

– Jako mi se svidjelo strojarstvo, ali tada su presudile predrasude okoline. Rekli su mi da jedna cura ne bi trebala studirati strojarstvo, tako mi se činilo. A onda sam vidjela da postoji Tehnološki fakultet u Banjoj Luci na kojem se mogla studirati kemijska tehnologija. Malo sam istraživala i shvatila da je ovo područje savršen spoj prirodne znanosti i inženjerstva u kojem se nešto stvara. Odmah sam znala da je to za mene, kaže Ivana za i-platformu.

Još tijekom četverogodišnjeg preddiplomskog studija, Ivana je ozbiljno razmišljala o prebacivanju na studij u Ljubljanu jer su Bosna i Hercegovina i Slovenija potpisale ugovor kojim je studentima koji dolaze iz naše zemlje omogućeno besplatno redovito školovanje. Od te je ideje odustala jer joj je Sveučilište u Ljubljani preporučilo da završi osnovne studije, gdje ih je i započela, kako ne bi morala obnavljati studijske godine i polagati veliku razliku predmeta.


Svestrana Ivana na ljetnoj školi u Stocu / i-platforma

Kada je diplomirala na banjalučkom Tehnološkom fakultetu, jedno vrijeme je željela da se prijavi na neki od programa Erasmus Mundus. Međutim, strah od polaganja ispita iz engleskog jezika bio je jači. Na kraju je odabrala Sveučilište u Ljubljani jer joj je bilo najbliže, a već je poznavala ljude koji su tu studirali i koji su bili zadovoljni životom i studijem u Ljubljani i zato što je zbog dosadašnje suradnje Tehnološkog fakulteta u Banji Luci i Fakulteta za kemiju i kemijsku tehnologiju u Ljubljani, znala da će imati priliku koristiti različite instrumente i baviti se laboratorijskom analizom, što ju je najviše zanimalo.

ŽIVOT U SLOVENSKOJ PRIJESTOLNICI

Krajem rujna 2021. godine, samo petnaestak dana prije početka predavanja, Ivana je saznala da je primljena na dvogodišnji magisterij na ljubljanskom Fakultetu za kemiju i kemijsku tehnologiju. Proces prijave, kaže Ivana, nije bio nimalo kompliciran.

– Prilikom upisa na fakultet, računa se samo prosječna ocjena svih studija i važno je da se većina predmeta poklapa s onime što ćeš slušati od predmeta u narednom periodu. Nisam imala nikakvih poteškoća, čak su me primili na jedan ispit s preddiplomskog studija jer sam studirala četiri godine i imala sam malo više znanja, kaže Čulić.

Iako su predavanja koja Ivana pohađa i ispiti koje će polagati sva na slovenskom jeziku, ovu mladu kemičarku to veseli.

– Često imamo seminarske radove koje izlažemo na predavanjima – prvi sam izlagala na engleskom jeziku jer sam bila nesigurna, a drugi sam već uradila na slovenskom. Da sam studirala na engleskom jeziku, ne bih već toliko naučila govoriti slovenski. Zaista nije tako teško, a puno su me podržali prijatelji koji trenutno ovdje studiraju i koji se vode izrekom: “Naučit će te život”, kaže Ivana.

Više o Ivaninom životu u Ljubljani, stipendijama, aktivizmu, volontiranju, ali i dugoročnim planovima za budućnost pročitajte ovdje.

Izvor: MojaBiH