SBS Radio je australijski nacionalni radio, informativan i pokriva cijelu Australiju. Nudi programe na 68 jezika. S radom je započeo 1975. godine. Od 1994. godine SBS radio emitira na bosanskom jeziku, što je stvoreno kao potreba doseljenika iz Bosne i Hercegovine imaju medijski prostor na svom jeziku “, rekla je Hadžiahmetović za Anadolu Agency (AA).

Program se odvija jednom tjedno i donosi najnovije informacije iz svijeta, Australije i Bosne i Hercegovine, uz sudjelovanje gostiju i dopisnika.

“Naša redovna dopisnica iz Sarajeva, Semra Duranović Koso, već nekoliko godina šalje nam tjedne izvještaje s pregledom događaja. Dio programa je uvijek posvećen bosanskohercegovačkoj zajednici u Australiji. SBS radio važan je za svakog Bosanca i Hercegovca u Australiji, za sve koji ga slušaju i razumiju. Program na bosanskom jeziku je naš most ljubavi prema domovini, našoj oazi, našem zajedničkom domu“, rekla je Hadžiahmetović.

Kroz ovaj program posebna se pažnja posvećuje obilježavanju povijesnih datuma i državnih praznika. Gosti našeg programa su liječnici, socijalni radnici, predstavnici zajednica, sportskih klubova i sami sportaši, umjetnici, aktivisti, psiholozi, vjerski službenici, a zasigurno često i gosti iz Bosne i Hercegovine i svijeta.

Bosanski jezik u dijaspori čuva se, između ostalog, i kroz Dopunske škole koje rade subotom i mektebe. “Ne treba isticati važnost očuvanja materinjeg jezika za kulturni identitet jedne nacije. Jezik je temelj, strukturni temelj i osobna karta svake društvene zajednice koja se može opisati kao narod “.

U Melbourneu Bosanska škola postoji već 26 godina i odvija se pod pokroviteljstvom Viktorijanske škole jezika koja podučava preko 60 jezika. Već 16 godina postoje odsjeci VCE za bosanski jezik, što znači da učenici 12. razreda, maturanti, mogu izabrati i učiti bosanski jezik kao svoj izborni predmet ravnopravno s ostalim izbornim predmetima. Trenutno u Melbourneu stotinjak učenika pohađa Bosansku školu u dva centra, na istočnoj i zapadnoj strani grada “, dodao je Hadžiahmetović.

U Sydneyu postoji Bosanska škola sa sličnim brojem učenika, raspoređenih u nekoliko školskih centara i u Bosanskom kulturnom centru.

Kada je riječ o drugim gradovima, uglavnom se nastava bosanskog jezika odvija u Bošnjačkim islamskim centrima, gdje se, u pravilu, nakon mektebske nastave, nastava bosanskog jezika organizira volonterski.

Sugovornica agencije Anadolu ističe da je najvažnije da mladi roditelji koji su samo porijeklom iz BiH, vrlo bosanski orjentirani, u srcu nose ljubav prema Bosni naslijeđenu od roditelja i pokazuju svijest o važnosti višejezičnosti i njegujući bosanski jezik, šalju djecu u bosanske škole. Pored asimilacije i velike fizičke distance, Hadžiahmetović smatra da je jezična globalizacija najveći izazov koji bilo koja etnička zajednica može imati u budućnosti.

Aiša Hadžiahmetović već pet godina živi u australskom Melbourneu. U rodnom Sanskom Mostu bila je profesorica bosanskog jezika u srednjoj školi i predsjednica BZK “Preporod”. Organizirala je brojne književne večeri, umjetničke izložbe, kazališne predstave, a od 2001. godine pokrenula je Kazalište mladih “Theatar art”, koje je tijekom svojih 15 godina rada proizvelo 15 kazališnih predstava i tri dramska recitala. Objavila je dramu “Koja boje je ljubav “. Diplomirala je svjetsku književnost s teorijom književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu.

U Australiji je urednik i voditelj SBS radija na bosanskom jeziku, kao i za Community Radio 3ZZZ. Kao dio škole viktorijanske škole jezika, ona predaje bosanski jezik u Bosanskoj školi, u centru Caroline Springsa od 2018. godine.

Izvor: Agencija Anadolu