Završeni su 10. “Dani Bosnaskohercegovačko-američke akademije umjetnosti i nauka (BHAAAS)”, koji su, pod pokroviteljstvom  Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, od 21. do 24. juna, održani na Jahorini.

Na ovoj multidisciplinarnoj konferenciji učestvovali su brojni ugledni profesori, doktori, akademici i drugi uglednici iz svijeta nauke, kulture i umjetnosti. “Dane BHAAAS” je posjetilo oko hiljadu učesnika iz 24 zemlje svijeta, održano je 27 simpozija, mnogi okrugli stolovi i panel diskusije sa više od 375 predavača.

Prva dva dana konferencije bila su u znaku tehničkih i prirodnih nauka, te dječije psihijatrije. Posebnu pažnju privukao je dvodnevni transdisciplinarni simpozij iz oblasti ranog rasta, razvoja i ranog učenja kojem je prisustvovala i Geeta Narayan, šefica Ureda UNICEF-a za Bosnu i Hercegovinu.

Subota je bila dan za medicinske nauke, a govorilo se o liječenju karcinoma dojke, hirurgiji, neurohirurgiji, kardiovaskularnoj hirurgiji, te plastičnoj hirurgiji, dok je zadnji dan konferencije bio rezerviran za Internacionalne simpozije iz mehaničkog inženjerstva, opće i abdominalne hirurgije, intenzivne medicine, kardiologije, te društvenih i humanističkih nauka.

Ovogodišnji program “Dana BHAAAS” bio je obogaćen eminentnim kulturnim događajima poput izložbe doajena bh. slikarstva Safeta Zeca, pozorišne predstave “Knjiga mojih života”, koncertom Sarajevske filharmonije, kao i izložbom “Sjećanja u kamenu” autora antropologinje Amile Buturović, fotografa Velibora Božovića i kipara Adisa Fejzića.

BHAAAS je na najbolji način obilježio jubilej svog postojanja organizacijom najveće stručne konferencije na Balkanu, koja je okupila stotine uspješnih stručnjaka, te pomogla u uspostavljanju njihove saradnje. Ovogodišnji “Dani BHAAAS” su omogućili da po prvi put u našoj zemlji budu prezentirane najnovije tehnologije koje se koriste u medicini (poput robotike), te ugoste vrhunski medicinski stručnjaci iz najuglednijih klinika u Evropi i svijetu. Ne treba zaboraviti ni potpisivanje saradnje sa CIGRE, te realizaciju otvaranja Tehničkog muzeja,što je veoma važno, jer je BiH jedina zemlja u Evropi koja nema ovakav muzej.

BHAAAS poziva naučnike, stručnjake, studente, kulturne radnike i eksperte iz različitih oblasti, u dijapori i BiH, da prisustvuju narednim “Danima BHAAAS”, ali i državne institucije i ugledne kompanije da podrže ovaj veoma značajan projekat za našu zemlju.

Izvor: BHAAAS