Gospodin Edo Šabanagić, dokazani prijatelj Bosne i Hercegovine, u razgovoru za i-platformu otkrio je brojne zanimljivosti o sebi, svom djelovanju, volonterskom radu, ali i o svojevrsnom doprinosu razvoju bosanskohercegovačkog društva.

Za sebe voli reći da je po rođenju Slovenac, poslovno Švicarac, načinom života Francuz, a srcem Bosanac.

Krajem 80-tih godina prošlog stoljeća, družeći se i posmatrajući djelovanje pokojnog Adila Zulfikarpašića i njegove supruge, uvažene gospođe Tatjane, postaje dijelom priče o „Bosniaken Institut“-u u Cirihu. Djelovanje u Bošnjačkom institutu za njega je vrlo važno jer je, tvrdi, u tom periodu spoznao bosanskohercegovačke vrijednosti, upoznao brojne Bosance, Hercegovce, Posavce i Krajišnike koji će mu vremenom postati bliski prijatelji i partneri. Volonterski rad u navedenom Institutu u Cirihu smatrao je svojevrsnim poklonom svim Bosancima i Hercegovcima jer je i sam, na taj način, naše ljude podsjećao na suštinske i civilizacijske vrijednosti bosanskog društva.                                        Bio je dijelom ove inspirativne priče sve do preseljenja Instituta u Sarajevo, 1998. godine.

– Od 1998. godine živim u Francuskoj, kratak period svog poslovnog života sam proveo u bankarstvu, tačnije u organizaciji Citibank Paris. Rad u bankarskom sektoru nije bio dovoljno izazovan, stoga sam svoju poslovnu strast pronašao u luksuznoj industriji, i to prvo kao osnivač i suvlasnik kompanije za distribuciju francuske i švicarske kozmetike na slovenačka, hrvatska i srbijanska tržišta. Nakon određenog vremena odlučujem se za prodaju kompanije u Sloveniji, ali i njenih dviju filijala u Hrvatskoj i Srbiji.

No, sama prodaja kompanije u meni nije ugasila ljubav prema kozmetici, stoga sam se vremenom fokusirao na poslove međunarodnog razvoja švicarskog kozmetičkog brenda, te sam istovremeno, iz Pariza, djelovao kao konsultant za razvoj poslovanja (Business Development Consultant) za francusku luksuznu industriju namijenjenu Istočnoj Evropi, pojašnjava nam gospodin Šabanagić.

Kao i većini poduzetnika, i gospodinu Šabanagiću pandemija koronavirusa utjecala je negativno na poslovanje, stoga je baš taj trenutak odlučio iskoristiti za ponovni aktivniji volonterski angažman, i to ovaj put u Fondaciji La Terra Nostra. Generalna dobrobit bosanskohercegovačkog društva, kao i povezivanje naroda iz njegovog okruženja, a koji govore istim ili vrlo sličnim jezicima, primarni su cilj njegovog djelovanja u Fondaciji.

– Poseban fokus usmjeren je na obrazovanje mlađih generacija čije školovanje pratimo do početka studijskih dana, ali se svakako paralelno angažiramo u urgentnim slučajevima poput prirodnih nepogoda. Također, redovno, ukoliko se ukaže potreba za tim, pružamo pomoć raznim zdravstvenim ustanovama, dodaje gospodin Šabanagić.

Iako brojne organizacije djeluju na navedenim poljima, prema njegovom mišljenju, Fondacija La Terra Nostra specifična je po svojoj strukturi. Naime, u pitanju je organizacija sa Odborom kao jedinim organom, u kojem djeluju entuzijasti bez ikakve naknade. Članovi Odbora se nesebično zalažu za Fondaciju i njene ciljeve, ulažući sopstveno vrijeme i novac. Svi prikupljeni fondovi teku direktno u programe i dolaze do cilja, bez posrednika.

Uspješno umrežena i partnerski osnažena bosanskohercegovačka dijaspora koja predstavlja važnu prekretnicu razvoja Bosne i Hercegovine na globalnom nivou, i koja njeguje bosanskohercegovačke vrijednosti, a čime jača ulogu svakog pojedinca i pojedinke obuhvaćene ovom mrežom, prvobitna je vizija ovog projekta koji, trenutno, predstavlja dio aktivnosti i-platforme i strateško partnerstvo sa Fondacijom La Terra Nostra.

Prema riječima gospodina Šabanagića, i-platforma registrirana u Švicarskoj, i ova država sama po sebi, zahvaljujući svom geostrateškom položaju, idealna su mjesta za formiranje baze za kreiranje krovne institucije svih svjetskih organizacija sa bosanskohercegovačkim predznakom.

Putem ovog projekta jačat će se i umrežavati dijaspora, uz odsustvo bilo kakve političke, nacionalne ili vjerske konotacije. Također, osnaživat će se bosanskohercegovački identitet kao prekretnica međusobne saradnje i razvoja Bosne i Hercegovine, njegovat će se primarne bosanskohercegovačke vrijednosti društva, nesebično će se zalagati za zajednicu, te osnaživati pojedinac.

– Pet miliona prijatelja Bosne i Hercegovine zapravo predstavlja minimalan broj koji trebamo skupiti. Trebamo i možemo više. Želimo što više pripadnika pravoslavne, katoličke ili islamske vjeroispovijesti, želimo da nam se pridruže Jevreji i uopće osobe koje su u bosanskohercegovačkom Ustavu nazvane “Ostali”, veselimo se našim prijateljima iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Slovenije, i uopće svim ljudima dobre volje. Svjesni smo mukotrpnog rada koji je pred nama, ali smo istovremeno spremni za ovaj neophodan poduhvat. Na nama svima je da radimo na prepoznavanju značaja ovog projekta, dodaje Šabanagić.

Jedna od primarnih namjera jeste i okupljanje hiljadu poznavaoca, odnosno simpatizera Bosne i Hercegovine i ovog projekta, i to iz poslovnog, kulturnog, sportskog, naučnog i diplomatskog svijeta, a sve u cilju što učinkovitijeg lobiranja za interese bh. društva.

Nastojat će se okupiti organizacije i pojedinci koji bi trebali djelovati u deset sekcija, i to: Informatika i informacijske nauke; Filozofija, psihologija; Religija, teologija; Društvene nauke, statistika, politika, vlada, ekonomija, pravo, vojska; Matematika, prirodne nauke; Medicina; Umjetnost, rekreacija, zabava, muzika, sport; Jezik, lingvistika, književnost, i Geografija, historija, bibliografija.

Zajedničkim djelovanjem, ostavljanjem po strani razlika i ega i prioritetnim zalaganjem za generalni interes bh. društva, za deset godina može se očekivati i skup od 10 miliona prijatelja Bosne i Hercegovine, govori nam Šabanagić, te dodaje da će se za razvoj ovog projekta, barem na njegovom začetku, pobrinuti volonteri i članovi i-platforme, ali naglašava i da su predstavnici bh. vlasti itekako dobrodošli.

– Siguran sam da su svjesni značaja dijaspore, ali sam i mišljenja da je najlakše kritizirati. Trebamo zasukati rukave i raditi. Veliki broj osoblja nekadašnje i današnje bh. diplomacije, stranci koji su radili u BiH, kao i veliki broj naših ljudi iz svih krajeva svijeta prepoznali su vrijednosti ovog projekta i ponudili pomoć.

Svako ko spaja je dobrodošao u naš projekat. Ipak, napominjem, radit ćemo i za one druge, da i njih uvjerimo u smisao spajanja, zaključuje gospodin Šabanagić.

Preuzeto: i-platform.ch