Bosna i Hercegovina je zemlja koja je iznjedrila ogroman broj ljudi koji su svojim uspjesima i radom podigli rejting drugih zemalja, a mnogi su uspjeli zauzeti visoke položaje u vladama i parlamentima nekih od najmoćnijih europskih zemalja.

Generacije djece, rođene prije ili za vrijeme rata u našoj zemlji, rasute su po svijetu kao ratne izbjeglice i, unatoč teškim okolnostima, predrasudama i mnogim drugim poteškoćama, još uvijek su postigle zapažene karijere u mnogim područjima. To su uglavnom bile sportske, umjetničke ili poslovne karijere, međutim, jedan broj njih uspio je ostvariti u politici i zauzeti položaje u mnogim svjetskim vladama i parlamentima. Uspjehom su pobili mnoge predrasude o našoj dijaspori.

Barunica Arminka Helić zasigurno je jedna od najuspješnijih i najutjecajnijih bosanskih žena današnjice. Helić je rođena 1968. godine u Gračanici, a tijekom rata pobjegla je u Englesku, gdje je završila niz prestižnih škola i sveučilišta i počela raditi kao savjetnica bivšeg britanskog ministra vanjskih poslova  Williama Haguea. Helić je poznat kao jedan od najvećih britanskih stručnjaka za vanjsku politiku i član Konzervativne stranke Velike Britanije. Britanska kraljica dodijelila joj je titulu barunice, a od 2014. članica je Doma lordova.

Visoko na popisu uspješnih svjetskih političara porijeklom iz BiH zasigurno je 35-godišnja Alma Zadić, porijeklom iz Tuzle, koja je imenovana ministricom pravde u novoj austrijskoj vladi na prijedlog stranke Zelenih, koja je potpisala koalicijski sporazum sa vodećom austrijskom konzervativnom Narodnom strankom kancelara Sebastiana Kurza.

Zadić je 1994. godine s roditeljima pobjegla u Austriju, gdje je završila pravni fakultet, a potom studirala na Sveučilištu Columbia u New Yorku. Zadić je prva Bosanka koja je na izborima 2017. godine dobila mjesto u najvišem austrijskom zakonodavnom tijelu. Sada je napravila korak dalje izborom u izvršnu vlast, a povjereno joj je jedno od najvažnijih odjela – pravosuđe.

 

Još jedna Bosanka koja je obnašala dužnost ministrice. Riječ je o Aidi Hadžialić, koja je bila ministrica visokog i srednjeg obrazovanja u Vladi Kraljevine Švedske koju je vodio premijer Stefan Lofven.

Aida Hadžialić bivša je ministrica visokog i srednjeg obrazovanja u Vladi Kraljevine Švedske

Hadžialić je rođena 1987. godine u Foči, a u Švedsku je kao izbjeglica došla kao petogodišnjakinja. Školu je započela u Švedskoj, a nakon završene srednje škole upisala je pravo na Sveučilištu Lund, gdje je diplomirala 2010. godine.

Sa 16 godina postala je članica Socijaldemokratske unije Švedske (SSU), a prvi politički uspjeh postigla je 2010. godine, kada je izabrana za članicu Socijaldemokratske stranke u parlamentu Halmstada, a potom i za zamjenicu gradonačelnika Halmstada.

Hannah Sumeja Atić iz Bugojna također je imenovana zamjenicom ministra industrije i gospodarstva u Vladi Norveške. Atić je u Norvešku došla 1993. godine, godinu dana nakon što je s majkom iz Bugojna pobjegla na Brač kao desetomjesečna beba. Još kao srednjoškolka pridružila se omladinskoj zabavi Unge Hoyre gdje je bila vrlo aktivna.

Hannah Sumeja Atić zamjenica je ministrice industrije i gospodarstva u vladi Norveške.

Kada se iz gradića, u kojem je završila osnovnu i srednju školu, preselila u Bergen zbog studiranja, ponuđeno joj je da bude sekretar partije. Kasnije je bila potpredsjednica, pa predsjednica partije. U februaru prošle godine imenovana je za političkog savjetnika premijerke ove zemlje Erne Solberg.

 

I Sarajka Jasmina Hostert, također je kandidatkinja za parlament i to njemački Bundestag. U ratu u BiH je ostala bez ruke i poslana je u Njemačku na liječenje. Tu je završila fakultet i uključila se u partiju SPD.

Ovo su samo neki od uspješnih svjetskih političara porijeklom iz BiH. Taj broj je mnogo veći, a vjerovatno će još rasti ako uzmemo u obzir tempo iseljavanja iz naše zemlje.